Marius şi Ugo, ieri, la Metz

Marius Copil a debutat ieri la ATP 250 Series “Moselle Open” cu un succes.
În turul 1 (R16) al probei de dublu a obţinut împreună cu partenerul lui, Ugo Humbert, o victorie preţioasă:

Marius Copil (246 ATP la dublu) / Ugo Humbert (Franţa, 512) – Jonny O’Mara (48) / Ken Skupski (54) (ambii Marea Britanie) [3] 6-3, 7-6(8) în 1h23′, după ce echipa româno-franceză a salvat în tie-break o minge de set şi a convertit-o pe a 3-a de meci.

Copil / Humbert acumulează câte 45 de puncte ATP, vor împărţi un premiu financiar în valoare de 4.710 € şi îi vor întâlni în sferturile de finală pe Sander Arends (85) / David Pel (90) (ambii Olanda).

Partida este programată astăzi, a 3-a de pe terenul 1.

Dar înainte, jucătorul nostru va disputa partida din primul tur (R28)  al probei de simplu, care va deschide programul zilei pe terenul central, cu începere de la ora 13.00:

Marius Copil (87 ATP) – Gilles Simon (37, clasament maxim: 6 ATP / ianuarie 2009, 34 de ani) [7]

Palmares direct: 1-1

Credit Info: itftennis.com

Gilles Simondeţinătorul titlului – ocupă locul 47 în clasamentul sezonului 2019 cu un palmares victorii – înfrângeri 22-21.
Cele mai bune rezultate ale lui în acest sezon au fost finala de la 500 Series Queen’s, semifinalele de la 250 Series Pune, Sydney şi Marrakech şi sferturile de finală de la Marsilia şi Eastbourne. La celelalte 16 turnee la care a participat a pierdut în primul sau în al doilea meci.

Învingătorul din această partidă îl va întâlni în optimile de finală pe Aljaz Bedene (Slovenia, 76).

Până acum au fost eliminaţi doi capi de serie:

Gregoire Barrerre (Franţa, 98) [WC] – Hubert Hurkacz (Polonia, 36) [6] 6-2, 6-2 în 59′

Pierre-Hugues Herbert (Franţa, 59) – Jan-Lennard Struff (Germania, 32) [8] 7-6(3), 6-4 în 1h39′