Shapovalov, Auger-Aliassime, Tiafoe şi Coric, în timpul partidelor câştigate ieri
Credit Foto: sina.cn

Ieri s-au disputat doar 7 din optimile de finală ale ATP Masters 1000 “Miami Open presented by Itaú”, ploaia amânând partida Daniil Medvedev (Rusia, 15) [13]Roger Federer (Elveţia, 5) [4] – de pe jumătatea inferioară a tabloului – pentru astăzi, nu mai devreme de ora 21.00, după meciul Simonei.

Despre eliminarea capului de serie 1, Novak Djokovic de către Roberto Bautista Agut [22] – şi al adversarului pe care îl va întâlni în sferturile de pe jumătatea superioară a tabloului –  am vorbit deja.
Spaniolul a obţinut a 3-a victorie în faţa unui lider ATP, toate victoriile la Djokovic.

Lista completă a jucătorilor care au cel puţin o victorie în faţa unui lider ATP

Credit Info: Twitter @Luca Brancher

Să adăugăm că Novak Djokovic, câştigător de 4 ori a Sunshine Double – dubla Indian Wells, Miami – în 2011, 2014-2016, nu a mai ajuns în ultimii doi nici măcar în sferturile de finală ale celor două turnee. În consecinţă, el a spus la conferinţa de presă că va trebui să regândească în sezonul viitor modul în care se prepară pentru turneele din martie.

Tânărul canadian în vârstă de 18 ani Auger-Aliassime îşi continuă sezonul excepţional şi se califică pentru prima dată printre ultimii 8 la un turneu Masters 1000 – la fel cum o premieră fusese calificarea în primii 16 – după ce elimină un cap de serie:

Félix Auger-Aliassime (Canada, 57) [Q] – Nikoloz Basilashvili (Georgia, 19) [17] 7-6(6), 6-4 în 1h36′

Félix este sigur acum de un nou maxim de clasament al carierei – locul 41 şi a devenit, firesc, şi primul jucător născut în 2000 care ajunge în sferturi la un turneu Masters 1000:

În două partide între capi de serie, cei mai slab clasaţi au câştigat:

Frances Tiafoe (SUA, 34) [28] – David Goffin (Belgia, 20) [18] 7-5, 7-6(6) după 2h10′

Frances Tiafoe (21 de ani) va juca pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu Masters 1000.

Denis Shapovalov (Canada, 23) [20] – Stefanos Tsitsipas (Grecia, 10) [8] 4-6, 6-3, 7-6(3) în 2h14′

*

Astăzi, în afara restanţei Federer [12]Medvedev [4], se vor disputa – tot pe arena centrală – sferturile de pe jumătatea superioară a tabloului, Bautista Agut [22]Isner [7] şi Auger-Aliassime [Q] – Coric [11]: