Miercuri, zi în care s-au jucat primele partide de pe tabloul principal al ATP Masters 1000 “Miami Open presented by Itaú”, cele de pe jumătatea superioară (turneul este cu o zi în urma celui WTA 1000), doi foşti campioni de aici, Andy Murray – 2009 – şi John Isner – 2018 – au fost eliminaţi în partidele:

Imagini din timpul partidei

Dusan Lajovic (76 ATP) – Andy Murray (52) 6-4, 7-5 în 1h36′, după ce jucătorul sârb a câştigat un game de retur în primul set, iar în al doilea încă unul pentru 5-4. Andy a reuşit să facă acolo re-break-ul, dar şi-a mai pierdut o dată serviciul şi în ultimul game a ratat relansarea partidei aşa cum o făcuse atât de des în ultima vreme, salvând doar primele două mingi de meci, de la 0-40 [rezumatul video al zilei de miercuri, mai jos].
Lajovic îl va avea ca adversar în turul 2 (R64) pe Maxime Cressy (37) [30].

Emilio Nava (182) [WC] – John Isner (46) 7-6(5), 7-6(4) în 1h47′, după un meci fără break-uri, în care Isner a salvat 3 mingi de set în manşa întâi – la 4-5 şi serviciul – dar a clacat în ambele tie-break-uri, una din specialităţile lui de până acum, după ce nu îşi crease nicio oportunitate de a câştiga la retur în partidă.

Emilio Nava (clasament maxim: 172 ATP / octombrie 2022, 21 de ani) cu 16 ani mai tânăr decât adversarul lui, a obţinut astfel prima victorie pe un tablou principal ATP de orice categorie. El a fost vicecampion al juniorilor la Australian Open şi US Open 2019. La seniori are în palmares un titlu ATP Challenger, cucerit în 2022.
Acum ştacheta îi va fi ridicată mult mai mult lui Emilio, care în turul 2 (R64) va întâlni alt compatriot, pe Taylor Fritz (10) [9].

În altă partidă dintre compatrioţi, un alt veteran – Gaël Monfils (280) [PR: 35] – a fost eliminat, dar după ce a abandonat în primul set, la 3-3 din cauza unei accidentări la mâna dreaptă – atunci când trecuseră doar 30′ de la începutul partidei cu Ugo Humbert (78).
Tot cu acest deznodământ se încheiase şi partida lor din primul tur al Wimbledon 2019, dar atunci în setul al 5-lea.
Humbert va juca în turul 2 (R64) cu Miomir Kecmanovic (35) [29].

Monfils a egalat astfel un record nedorit în circuitul ATP, cel al numărului de abandonuri:

Să sperăm că această accidentare nu va fi atât de gravă încât să ia decizia de a-şi încheia cariera, aşa cum spunea la Indian Wells.

Astăzi se dispută partidele primului tur (R96) de pe jumătatea inferioară a tabloului: