Alcaraz – Sinner, în semifinale, la fel ca la Indian Wells. Pe jumătatea inferioară, Medvedev şi Khachanov, care vor putea participa şi la Wimbledon

Dacă în articolul precedent evidenţiam realizarea lui Jannik Sinner, care se califica în semifinalele ATP Masters 1000 “Miami Open presented by Itaú” cu doar 34 de game-uri pierdute, recordul lui la această ediţie a fost depăşit ieri – în cele 3 sferturi care mai rămăseseră de disputat – de doi jucători, Carlos Alcaraz cu 22 şi Daniil Medvedev, cu 17, dar în cazul celui din urmă, după doar 3 partide, pentru că în turul 3 (R32) a beneficiat de un walkover  (neprezentare).

Embed from Getty Images

Carlos Alcaraz (1 ATP) [1] s-a calificat în semifinale, de pe primul sfert al tabloului, după 6-4, 6-2 în cu Taylor Fritz (10) [9] [rezumatul video al zilei de ieri şi, separat, cel al partidei, la sfârşitul articolului].

Cea mai bună cronică a partidei a făcut-o tocmai învinsul, în doar câteva fraze:

Este imposibil să faci faţă ritmului său. Când am jucat împotriva Big 3, am respirat mai bine.
Are o infinitate de moduri în care se exprimă, atâtea arme pentru a câştiga un meci. Nu cred că vreunul din ceilalţi le aveau la o vârstă atât de fragedă.

Aceasta a fost prima lor întâlnire, iar jucătorul spaniol a obţinut a 15-a victorie a carierei în faţa unui adversar clasat în top 10 ATP [Credit wikipedia.org]:

Aceasta a fost a 10-a victorie consecutivă a lui Carlos în circuit, toate în câte două seturi – primele 6 pentru titlul de la Indian Wells şi – excluzând partidele câştigate prin abandonuri sau retrageri – se clasează pe locul 2 în ierarhia partidelor consecutive câştigate în două seturi la Sunshine Double, după Novak Djokovic cu 12 victorii în 2016 – atunci când câştiga ambele titluri – şi 2017.

Alcaraz (număr 1 ATP timp de 22 de săptămâni în două serii, prima dată pe 12 septembrie 2022, pe 5 mai va împlini 20 de ani) s-a calificat astfel în a 4-a semifinală Masters 1000, a doua la Miami, după cea din 2022, atunci când devenea campion -, la fel ca la cealaltă prezenţă, Madrid 2022.
Aceasta va fi a 4-a lui semifinală din 2023, înainte de Indian Wells câştigase titlul la ATP 250 Buenos Aires şi pierdea finala ATP 500 Rio de Janeiro.

Adversar în semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului – meciul 3 de pe arena centrală, cel mai devreme de la ora 2.00 AM – îi va fi la fel ca acum două săptămâni la Indian Wells, Jannik Sinner (11) [10], palmaresul direct fiindu-i favorabil spaniolului, 4-2 [3-0 pe hard, 2-0 outdoor] – Credit atptour.com:

Semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului se va disputa între doi jucători născuţi la Moscova şi a fost programată prima de pe arena centrală şi va începe la ora 20.00:

Referitor la acest subiect, All England Lawn Tennis Club a confirmat oficial astăzi [comunicatul], că jucătorii din Rusia şi Belarus vor putea participa la Wimbledon 2023. Ei – la fel şi echipele lor – vor trebui să semneze un angajament de neutralitate în care să confirme că nu-şi reprezintă ţările şi că nu îşi vor exprima sprijinul pentru invazia în Ucraina.

Daniil Medvedev (5) [4]Karen Khachanov (16) [14], palmares direct 3-1 [toate pe hard, 2-0 outdoor]:

Embed from Getty Images

 

Ambii au obţinut victorii în două seturi în sferurile de finală: Daniil – 6-3, 7-5 în 1h29′ – cu Christopher Eubanks (119) [Q] şi Karen – 6-3, 6-2 în 1h15′ – cu Francisco Cerúndolo (31) [25].

Embed from Getty Images

Daniil Medvedev (număr 1 ATP timp de 16 săptămâni în două serii, prima dată pe 28 februarie 2022, ultima dată pe 11 septembrie 2022, 27 de ani împliniţi pe 11 februarie) s-a calificat în prima semifinală la Miami, a 11-a la un turneu Masters 1000, doar prima pe zgură, la Monte Carlo 2019. Prima pe hard era la Montréal 2019 şi de atunci are cele mai multe prezenţe în penultima fază a acestei categorii, pe hard.
Palmaresul în semifinalele Masters 1000 este 7 (pentru 4 titluri şi alte 3 finale) – 3. La cele 6 turnee jucate în 2023, până la Miami, s-a calificat de 5 ori în semifinale – doar la Australian Open a pierdut în turul 3 şi a câştigat 4 dintre acestea – a pierdut-o doar pe cea de la ATP 250 Adelaide 1 – pentru 3 titluri în săptămâni consecutive – ATP 500 Dubai, ATP 250 Doha şi ATP 500 Rotterdam – şi finala pierdută la Indian Wells.

Karen Khachanov (clasament maxim: 8 ATP / 15 iulie 2019, va împlini 27 de ani pe 21 mai) s-a calificat în a 4-a semifinală Masters 1000 a carierei, după Toronto şi Paris 2018 – la al doilea avea să devină campion – şi Montréal 2019, unde era învins de Medvedev [vezi mai sus].
Acesta va fi a doua lui semifinală din 2023, după cea de la Australian Open.
Miza pentru clasament este păstrarea locului 1 pentru Carlos,  locul 4 pentru Daniil, cel mai bun loc al carierei – 6 ATP – pentru Jannik, pentru toţi 3 respectivele progrese, doar dacă devin campioni. Iar pentru Karen, revenirea în top 10 – dacă va juca finala – şi locul 7, dacă va câştiga titlul [clasamentul live oficial].

Ordinea de joc – 31.03 – ATP / WTA Miami 2023

WTA - Turneele Săptămânii (rezultate actualizate)
@ Miami
21 mar - 2 apr 2023
"Miami Open"
WTA 1000 - hard, aer liber
$ 8.800.000

@ Miami
22 mar - 2 apr 2023
"Miami Open"
ATP Masters 1000 - hard, aer liber
$ 8.800.000 / $ 10.155.105

Galerie videoclipuri (2). Rezumatul zilei şi, separat, cel al partidei Alcaraz – Fritz:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.