Krajinovic, Berdych şi Tsonga, în timpul partidelor de ieri
Credit foto: “Open Sud de France”

Al doilea turneu al săptămânii – din trei câte sunt programate – în circuitul ATP este 250 Series “Open Sud de France”, care se dispută la Montpellier.

Turneul este la cea de-a 32-a ediţie, din 1987 până în 2009 fiind găzduit de Lyon, iar din 2010 de Sud de France Arena – care are o capacitate de 7.500 de locuri pentru tenis – din Montpellier. La sfârşitul ştirii, finalele de până acum, cu perechea Dominic Inglot / Florin Mergea, vicecampioană în 2015.

Campionii din 2018 – Lucas Pouille şi echipa fraţilor britanici Ken şi Neal Skupski – sunt prezenţi şi anul acesta.

Tabloul de simplu – 28 de jucători, primii 4 capi de serie au avut BYE în primul tur – este animat, nu mai puţin de 4 capi de serie părăsind turneul până acum, când s-au disputat optimile de finală pe sferturile 2 şi 4:

Filip Krajinovic (Serbia, 72) – David Goffin (Belgia, 21) [2] 6-4, 6-4 în 1h28′

Tomas Berdych (Cehia, 79) – Benoît Paire (Franţa, 58) [8] 6-2, 6-0 în 58′

Berdych – campion aici în 2012 – îşi continuă începutul foarte bun de sezon: finală la 250 Series Doha şi optimi la Australian Open.

Învingătorii din partidele de mai sus se vor întâlni în sfertul 4 al tabloului.

Jo-Wilfried Tsonga (Franţa, 210) [WC] – Gilles Simon (Franţa, 31) [4] 6-2, 7-6(3) în 1h34′

Tsonga pare pe drumul cel bun, după semifinalele de la 250 Series Brisbane, în primul turneu jucat în 2o19,dar are nevoie de încă o confirmare în următoarea partidă, în care va întâlni alt compatriot în sfertul 2, pe Jérémy Chardy (35) [6]

Ieri, în primul tur (R28), Radu Albot (Moldova, 90) l-a eliminat pe Philipp Kohlschreiber (Germania, 32) [6]: 6-4, 6-3 în 1h12′ şi va juca astăzi în optimi cu Ernests Gulbis (Letonia, 83).

Astăzi se dispută optimile de finală de pe primul şi al treilea sfert al tabloului.

Ordinea de joc – 07.02 – ATP Montpellier 2019

Tablourile turneelor ATP

*

1987 France Yannick Noah Sweden Joakim Nyström 6–4, 7–5
1988 Senegal Yahiya Doumbia United States Todd Nelson 6–4, 3–6, 6–3
1989 United States John McEnroe Switzerland Jakob Hlasek 6–3, 7–6
1990 Switzerland Marc Rosset Sweden Mats Wilander 6–3, 6–2
1991 United States Pete Sampras France Olivier Delaître 6–1, 6–1
1992 United States Pete Sampras (2) France Cédric Pioline 6–4, 6–2
1993 United States Pete Sampras (3) France Cédric Pioline 7–6(7–5), 1–6, 7–5
1994 Switzerland Marc Rosset (2) United States Jim Courier 6–4, 7–6(7–2)
1995 South Africa Wayne Ferreira United States Pete Sampras 7–6(7–2), 5–7, 6–3
1996 Russia Yevgeny Kafelnikov France Arnaud Boetsch 7–5, 6–3
1997 France Fabrice Santoro Germany Tommy Haas 6–4, 6–4
1998 Spain Àlex Corretja Germany Tommy Haas 2–6, 7–6(8–6), 6–1
1999 Ecuador Nicolás Lapentti Australia Lleyton Hewitt 6–3, 6–2
2000 France Arnaud Clément Australia Patrick Rafter 7–6(7–2), 7–6(7–5)
2001 Croatia Ivan Ljubičić Morocco Younes El Aynaoui 6–3, 6–2
2002 France Paul-Henri Mathieu Brazil Gustavo Kuerten 4–6, 6–3, 6–1
2003 Germany Rainer Schüttler France Arnaud Clément 7–5, 6–3
2004 Sweden Robin Söderling Belgium Xavier Malisse 6–2, 3–6, 6–4
2005 United States Andy Roddick France Gaël Monfils 6–3, 6–2
2006 France Richard Gasquet France Marc Gicquel 6–3, 6–1
2007 France Sébastien Grosjean France Marc Gicquel 7–6(7–5), 6–4
2008 Sweden Robin Söderling (2) France Julien Benneteau 6–3, 6–7(5–7), 6–1
2009 Croatia Ivan Ljubičić (2) France Michaël Llodra 7–5, 6–3
2010 France Gaël Monfils Croatia Ivan Ljubičić 6–2, 5–7, 6–1
2011 Nu s-a disputat
2012 Czech Republic Tomáš Berdych France Gaël Monfils 6–2, 4–6, 6–3
2013 France Richard Gasquet (2) France Benoît Paire 6–2, 6–3
2014 France Gaël Monfils (2) France Richard Gasquet 6–4, 6–4
2015 France Richard Gasquet (3) Poland Jerzy Janowicz 3–0, ret.
2016 France Richard Gasquet (4) France Paul-Henri Mathieu 7–5, 6–4
2017 Germany Alexander Zverev France Richard Gasquet 7–6(7–4), 6–3
2018 France Lucas Pouille France Richard Gasquet 7–6(7–4), 6–4

*

1987 France Guy Forget
France Yannick Noah
United States Kelly Jones
United States David Pate
4–6, 6–3, 6–4
1988 Australia Brad Drewett
Australia Broderick Dyke
Denmark Michael Mortensen
United States Blaine Willenborg
3–6, 6–3, 6–4
1989 West Germany Eric Jelen
Denmark Michael Mortensen
Switzerland Jakob Hlasek
United States John McEnroe
6–2, 3–6, 6–3
1990 United States Patrick Galbraith
United States Kelly Jones
United States Jim Grabb
United States David Pate
7–6, 6–4
1991 Netherlands Tom Nijssen
Czech Republic Cyril Suk
United States Steve DeVries
Australia David Macpherson
7–6, 6–3
1992 Switzerland Jakob Hlasek
Switzerland Marc Rosset
United Kingdom Neil Broad
South Africa Stefan Kruger
6–1, 6–3
1993 South Africa Gary Muller
South Africa Danie Visser
South Africa John-Laffnie de Jager
South Africa Stefan Kruger
6–3, 7–6
1994 Switzerland Jakob Hlasek (2)
Russia Yevgeny Kafelnikov
Czech Republic Martin Damm
Australia Patrick Rafter
6–7, 7–6, 7–6
1995 Switzerland Jakob Hlasek (3)
Russia Yevgeny Kafelnikov (2)
South Africa John-Laffnie de Jager
South Africa Wayne Ferreira
6–3, 6–3
1996 United States Jim Grabb
United States Richey Reneberg
United Kingdom Neil Broad
South Africa Piet Norval
6–2, 6–1
1997 South Africa Ellis Ferreira
United States Patrick Galbraith
France Olivier Delaître
France Fabrice Santoro
3–6, 6–2, 6–4
1998 France Olivier Delaître
France Fabrice Santoro
Spain Tomás Carbonell
Spain Francisco Roig
6–2, 6–2
1999 South Africa Piet Norval
Zimbabwe Kevin Ullyett
South Africa Wayne Ferreira
Australia Sandon Stolle
4–6, 7–6(7–5), 7–6(7–4)
2000 Netherlands Paul Haarhuis
Australia Sandon Stolle
Croatia Ivan Ljubičić
United States Jack Waite
6–1, 6–7(2–7), 7–6(9–7)
2001 Canada Daniel Nestor
Federal Republic of Yugoslavia Nenad Zimonjić
France Arnaud Clément
France Sébastien Grosjean
6–1, 6–2
2002 Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Kevin Ullyett (2)
The Bahamas Mark Knowles
Canada Daniel Nestor
6–4, 3–6, 7–6(7–3)
2003 Israel Jonathan Erlich
Israel Andy Ram
France Julien Benneteau
France Nicolas Mahut
6–1, 6–3
2004 Israel Jonathan Erlich (2)
Israel Andy Ram (2)
Sweden Jonas Björkman
Czech Republic Radek Štěpánek
7–6(7–2), 6–2
2005 France Michaël Llodra
France Fabrice Santoro (2)
South Africa Jeff Coetzee
Netherlands Rogier Wassen
6–3, 6–1
2006 France Julien Benneteau
France Arnaud Clément
Czech Republic František Čermák
Czech Republic Jaroslav Levinský
6–2, 6–7(3–7), [10–7]
2007 France Sébastien Grosjean
France Jo-Wilfried Tsonga
Poland Łukasz Kubot
Croatia Lovro Zovko
6–4, 6–3
2008 France Michaël Llodra (2)
Israel Andy Ram (3)
Australia Stephen Huss
United Kingdom Ross Hutchins
6–3, 5–7, [10–8]
2009 France Julien Benneteau (2)
France Nicolas Mahut
France Arnaud Clément
France Sébastien Grosjean
6–4, 7–6(8–6)
2010 Australia Stephen Huss
United Kingdom Ross Hutchins
Spain Marc López
Argentina Eduardo Schwank
6–2, 4–6, [10–7]
2011 Nu s-a disputat
2012 France Nicolas Mahut (2)
France Édouard Roger-Vasselin
Australia Paul Hanley
United Kingdom Jamie Murray
6–4, 7–6(7–4)
2013 France Marc Gicquel
France Michaël Llodra (3)
Sweden Johan Brunström
South Africa Raven Klaasen
6–3, 3–6, [11-9]
2014 Russia Nikolay Davydenko
Uzbekistan Denis Istomin
France Marc Gicquel
France Nicolas Mahut
6–4, 1–6, [10–7]
2015 New Zealand Marcus Daniell
New Zealand Artem Sitak
United Kingdom Dominic Inglot
Romania Florin Mergea
3–6, 6–4, [16–14]
2016 Croatia Mate Pavić
New Zealand Michael Venus
Germany Alexander Zverev
Germany Mischa Zverev
7–5, 7–6(7–4)
2017 Germany Alexander Zverev
Germany Mischa Zverev
France Fabrice Martin
Canada Daniel Nestor
6–4, 6–7(7–3), [10–7]
2018 United Kingdom Ken Skupski
United Kingdom Neal Skupski
Japan Ben McLachlan
France Hugo Nys
7–6(7–2), 6–4

Credit Info: wikipedia.org

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.