Am vorbit toată săptămâna despre partidele pe muchie de cuţit ale lui Andy Murray în acest sezon.
Vineri, în semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului ATP 250 “Qatar ExxonMobil Open”, turneu care se dispută la Doha, el a repetat isprava şi a obţinut victoria doar după ce a salvat 5 mingi de meci (ultimele 3, consecutive) şi a jucat din nou cu mult peste 2 ore.
Dacă ar fi să glumim, am putea spune că el face intenţionat asta, pentru a fi în centrul atenţiei la acest început de sezon.

Dar cum nu o facem, ne alăturăm celor care admiră uluitorul efort pe care îl face jucătorul cu un implant metalic la şold, depăşindu-şi la fiecare meci limitele fizice, dar şi pe cele mentale, în faţa unor adversari mai tineri sau mult mai tineri, cel de ieri cu 14 ani.

Credit Foto: @qatartennis

Andy Murray (70 ATP) [WC] – Jiri Lehecka (52) 6-0, 3-6, 7-6(6)

Partida a durat 2h29′.
În primul set, Andy a câştigat 29 din cele 44 de puncte disputate, dar în următorul şi-a pierdut serviciul în al doilea game şi la 2-4 a ratat 2 şanse de re-break.
Pentru ca în decisiv să înceapă nebunia, Lehecka a rămas în avantaj după seria de trei break-uri dintre game-urile 3 şi 5 şi la 5-3, aflat la primire, a avut primele două mingi de meci. Murray le-a salvat pe amândouă şi alte trei – de la 0-40 (!) – în game-ul următor, în care a fost el la retur.
În tie-break s-a mers cap la cap până la 5 la egal, atunci când Andy şi-a procurat cea dintâi minge de meci. A ratat-o pe aceea, nu şi pe următoarea [Videoclip cu finalul partidei şi separat, cel al semifinalelor, mai jos].

Aceasta a fost a 16-a partidă pe care a câştigat-o jucătorul britanic, după ce a salvat cel puţin o minge de meci, a doua la acest turneu, a treia în acest sezon [Credit @JeuSetMaths]:

El are 6 victorii anul acesta, toate obţinute în set decisiv, cele 4 de aici – tur 1, optimi, sferturi – fiind precedate de cele două de la Australian Open, prima, a doua. Acestora li se pot adăuga ultimele două partide câştigate anul trecut – tot în 3 seturi – ultima în care n-a avut nevoie de set decisiv, fiind cea din primul tur al ATP 250 Gijón, în care îl învingea pe Alejandro Davidovich Fokina (31): 7-5, 6-2, la mijlocul lunii octombrie.

De asemenea, Andy a câştigat ieri a 489-a partidă pe hard, ierarhia la acest capitol [Credit @OptaAce]:

Prezenţa în finală îi asigură un progres până pe locul 52, iar o victorie în finală, l-ar duce până cel puţin pe locul 45.

Andy Murray (număr 1 ATP timp de 41 de săptămâni între 7 noiembrie 2016 şi 20 august 2017, 35 de ani împliniţi pe 15 mai) s-a calificat în:

•  a 5-a finală la Doha, le câştiga pe cele din 2008 şi 2009, le pierdea pe cele din 2007 şi 2017
  • a 71-a finală a carierei, palmares 46-24, pe prima o pierdea la ATP 250 (echivalent) Bangkok 2005 – hard indoor, pe ultima, la ATP 250 Stuttgart (iunie) 2022 – iarbă
  • a 55-a pe hard, palmares 34-20 (20-17 outdoor) [8-2 pe iarbă, 3-2 pe zgură, 1-0 pe carpetă]
  • a 25-a la categoria ATP 250, palmares 17-8 [3-8 la turneele de Grand Slam, 1-0 la Turneele Finale ATP, 14-7 la ATP Masters 1000, 2-0 la Jocurile Olimpice, 9-1 la ATP 500]

În semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului, Daniil Medvedev (8 ATP) [3] l-a învins pentru a doua oară în săptămâni consecutive pe Félix Auger-Aliassime (9) [2], acum cu 6-4, 7-6(7) în 1h57′.
În ambele seturi, jucătorul născut la Moscova a condus cu 3-1 şi a fost egalat: în primul set la 4, dar a reuşit imediat încă un break, iar în al doilea, la 3 şi cum alte şanse de a câştiga la retur nu au mai fost de nicio parte, s-a disputat tie-break-ul în care canadianul a ratat 3 şanse de a egala situaţia la seturi, de la 6-4 şi la 7-6, înainte ca Medvedev să o convertească pe cea pentru finală.
Palmaresul direct a devenit acum 6-0, iar Daniil a obţinut a 32-a victorie a carierei în faţa unui adversar clasat în top 10 ATP – Credit Info wikipedia.org:

Pentru moment el are încă un deficit de 30 de puncte în clasamentul live: 150 până acum minus 180 pentru semifinala de la ATP 500 Acapulco, turneu care s-a disputat anul trecut în săptămâna corespondentă şi dacă va fi învins în finală, va pierde un loc. Dar dacă o va câştiga, va progresa pe locul 7, urmând să-l depăşească pe adversarul învins ieri, cât şi pe Rafael Nadal.

Daniil Medvedev (număr 1 ATP timp de 16 săptămâni, în două serii, prima dată pe 28 februarie 2022, ultima dată pe 11 septembrie 2022, 27 de ani împliniţi pe 11 februarie) s-a calificat în a:

• a 29-a finală a carierei – palmares: 16-12 -, pe prima o pierdea la ATP 250 Chennai 2017, pe precedenta o câştiga la ATP 500 Rotterdam săptămâna trecută
  • a 25-a pe hard, palmares 15-9 (7-7 outdoor) [0-1 pe zgură, 1-2 pe iarbă]
  • a 11-a la categoria ATP 250, palmares 7-3 [1-3 la Grand Slam, 1-1 la Turneul Final ATP, 4-2 ATP Masters 1000, 3-3 ATP 500]

Finala dintre cei doi foşti lideri ai ierahiei ATP:

Andy Murray (70 ATP) [WC]Daniil Medvedev (8 ATP) [3], palmares direct: 0-2 (ambele pe hard outdoor) – Credit info atp tour.com:

se va disputa sâmbătă şi va începe la ora 17.00.

ATP - Turneele Săptămânii (rezultate actualizate)