Două rezultate au ieşit din logica clasamentului sau a presupusei diferenţe de valoare – şi încă bine de tot – joi, în optimile de finală ale ATP Masters 1000 “Rolex Monte-Carlo Masters”:

Tabloul sferturilor de finală în imagini
Credit foto: montecarlotennismasters.com & @corinnedubreuil

• pe primul sfert al tabloului, Lorenzo Musetti (21 ATP) [16] a devenit  doar al doilea jucător care îl învinge pe Novak Djokovic (1) [1] în acest sezon – cel dintâi a fost Daniil Medvedev în semifinalele ATP 500 Dubai (turneul precedent pentru jucătorul sârb) – şi a confirmat, la cu totul alt nivel seria celor trei seturi câştigate la zero, cu care venise la meci, dar şi evoluţia remarcabilă pe care o avusese în faţa jucătorului sârb în optimile Roland Garros 2021.

Musetti (clasament maxim: 18 ATP / 30 ianuarie 2023, 21 de ani împliniţi pe 3 martie) a obţinut prima victorie a carierei în faţa unui adversar clasat pe locul 1 ATP (este cel dintâi jucător italian care reuşeşte aceasta), a doua în faţa unuia din top 5, a cincea în faţa unuia din top 10 [Credit Info: wikipedia.org]:

după o partidă încărcată de dramatism: 4-6, 7-5, 6-4 în 2h54′.
În decisiv, italianul s-a desprins în al 7-lea game cu un break la 15 şi convertit a 4-a minge de break. În manşa întâi, Lorenzo a salvat primele 5 mingi de set începând de la 2-5, iar în al doilea s-au consemnat 9 break-uri (!) [rezumatul video, mai jos].
Novak Djokovic şi-a pierdut de 8 ori serviciul în meci, locul 2 pentru el, la această statistică nefavorabilă, pe podium aflându-se alte două partide pierdute la Monte Carlo: 9 în partida din turul 2 al ediţiei 2022 cu Davidovich Fokina  şi 7 în finala din 2009 cu Rafael Nadal.

Adversarul lui Lorenzo din al doilea sfert de finală pe care îl va juca la un turneu ATP Masters 1000 – primul, la Paris 2022 – îi va fi din nou un compatriot, la fel ca în turul 2 (R32), acum  Jannik Sinner (8) [7], care a salvat o minge de meci înainte de a câştiga: 3-6, 7-6(6), 6-1 după 2h27′ în faţa lui Hubert Hurkacz (13) [10].
Jannik
va juca în al 3-lea sfert de finală al sezonului la un turneu Masters 1000 – vicecampion la Miami şi semifinale la Indian Wells – şi pentru a doua oară la rând aici.
Cei doi italieni s-au mai întâlnit o dată, atunci când Jannik câştiga în optimile ATP 250 Antwerpen (hard indoor).

• pe al treilea sfert al tabloului, Jan-Lennard Struff (100 ATP) [Q] s-a calificat în al doilea sfert de finală al carierei la acest nivel – primul, la Cincinnati (New York) 2020 – după ce a eliminat al doilea cap de serie la rând, acum unul mai bine cotat, care în plus venea aici după ce câştigase al 10-lea titlu al carierei, al 9-lea pe zgură, la ATP 250 Estoril: 6-1, 7-6(6) în 1h43′ cu Casper Ruud (4) [4]  [rezumatul video, mai jos] Aceasta a fost pentru jucătorul german (clasament maxim: 29 ATP / august 2020, 32 de ani) a 4-a victorie a carierei în faţa unui adversar din top 5 ATP, a 11-a în faţa unuia din top 10:

Adversar în sferturi îi va fi, pentru a 7-a oară în carieră, Andrey Rublev (6) [5] care l-a eliminat în două seturi [rezultatele complete, mai jos] pe comapatriotul lui, Karen Khachanov (12) [9] şi va juca în primul sfert de finală anul acesta la un turneu Masters 1000.
Palmaresul direct este egal: 3-3, dar favorabil pe zgură lui Struff: 2-1

Pe celelalte două sferturi ale tabloului, rezultatele au fost fireşti, dar nu liniare:

• pe al doilea, Daniil Medvedev (5) [3] a trebuit să revină de 4 ori înainte de a înfrânge rezistenţa lui Alexander Zverev (16) [13]: de la 0-1 la seturi, de la 4-5, aflat la retur în setul al doilea şi după ce a salvat două mingi de meci în tie-break-ul decisivului: 3-6, 7-5, 7-6(7) în 3h5′.
    Este pentru a 6-a oară în carieră, când Daniil câştigă după ce a salvat una sau mai multe mingi de meci (BdM) [Credit: JeuSetMaths]:

Palmaresul direct a devenit 8-6, iar Medvedev a ajuns acum la un palmares victorii – înfrângeri 31- 3 în 2023, inclusiv calificări în finalele primelor două turnee Masters 1000 ale sezonului: vicecampion la Indian Wells şi campion la Miami, aşadar aceasta a fost a 7-a victorie consecutivă a lui (un wo. în turul 3 în Florida).

Adversar în sferturi îi va fi pentru prima dată în carieră Holger Rune (9) [6], care nu a trebuit să joace cu Matteo Berrettini (22), italianul fiind nevoit să se retragă din turneu, urmare a unei accidentări în zona abdominală.
Pentru jucătorul danez acesta va fi al doilea sfert de finală la un turneu Masters 1000, prima dată câştiga titlul de la Paris 2022.

• pe al patrulea sfert, Taylor Fritz (10) [8] a revenit de la 0-1 la seturi în partida cu Jiri Lehecka (42) şi s-a calificat în al 3-lea sfert de finală din acest sezon la categoria Masters 1000.
    Va încerca să depăşească această fază astăzi, dar adversar îi va fi câştigătorul ultimelor două ediţii –  2021, 2022Stefanos Tsitsipas (3) [2], care în plus îl domină şi în palmaresul direct: 3-0 [toate pe hard].
    Acesta din urmă va juca în primul sfert de finală al sezonului la un turneu Masters 1000, după o victorie în două seturi la Nicolas Jarry (58).