Într-o partidă din primul tur (R56) al ATP Masters 1000 “Rolex Paris Masters”, cel mai vârstnic jucător de pe tablou – 39 de ani, împliniţi pe 20 septembrie – Feliciano Lopez (64) l-a eliminat pe Filip Krajinovic (30 ATP, 28 de ani): 7-6(11), 6-1, după ce jucătorul spaniol a salvat – în manşa întâi – 7 mingi de set, înainte de a o converti pe a 3-a.
El a devenit astfel cel mai vârstnic jucător care câştigă o partidă la Paris, de la Jimmy Connors în 1991 şi al 4-lea de peste 39 de ani, după Jimmy Connors, Tommy Haas şi Ivo Karlovic, victorios într-un meci la un turneu Masters 1000 [@LucaBeck].

Feliciano Lopez (clasament maxim: 12 ATP / martie 2015) îl va avea ca adversar în turul 2 (R32) pe Rafael Nadal (2) [1], care va juca în acel meci pentru victoria cu numărul 1000 în circuit.

Palmaresul direct dintre cei doi jucători spanioli este 9-4 pentru Rafa:

Credit Info: atptour.com

Radu Albot – învins în ultima rundă a calificărilor, dar promovat pe tabloul principal ca lucky loser – şi-a asigurat o întâlnire cu cel mai în formă jucător al momentului, Andrey Rublev, după ce în primul tur (R56) a câştigat partida:

Credit Foto: @rolexparismasters

Radu Albot (90 ATP) [LL] – Hubert Hurkacz (33) 7-5, 6-7(5), 6-4

Partida a durat 2h16′.
În primul set, Radu a ratat 5 mingi de break până în jocul 11. Atunci a reuşit să câştige la primire, avantaj pe care şi l-a apărat în jocul următor, când a apărat o minge de re-break a polonezului.
În seturile doi şi trei, jucătorul moldovean a egalat  de fiecare dată de la un break în urmă, şi dacă în al doilea a pierdut în tie-break, în decisiv a mai câştigat o dată la primire, în ultimul joc al partidei.

Acum palmaresul direct este 2-0 pentru Albot, care îl mai învinsese pe Hurkacz în finala ATP Challenger Shenzhen 2017.

Următorul adversar al lui Radu va fi Andrey Rublev, proaspătul campion de la ATP 500 Series Viena.

Radu (30 de ani, clasament maxim: 39 ATP / august 2019) are un palmares favorabil şi cu Andrey, 2-0, dar de pe vremea când jucătorul rus era încă foarte tânăr (n. 20. octombrie 1995) şi se clasa pe locurile 235, respectiv 195 ATP.

Credit Info: itftennis.com

Albot joacă pentru a doua oară pe tabloul principal de la Paris, anul trecut trecea două tururi înainte de a pierde în optimi în faţa lui Gaël Monfils (13), după ce câştigase primul set, iar Rublev, pentru a 3-a oară, la precedentele două ediţii, a pierdut în primul tur.

18 - 24 ian 2021