Novak Djokovic revine din nou, face un set decisiv superb şi se califică în semifinale. Următorul adversar îi este decis acum

La fel ca în primul meci pe care l-a jucat la ATP 250 Serbia Open Belgrad 2022, Novak Djokovic (1 ATP) [1] a fost condus şi în sferturile de finală.

Adversarul a fost unul aflat într-o formă bună, pentru care sfertul de finală de astăzi a fost al 5-lea consecutiv pe care l-a jucat în circuit, după ATP 500 Rio de Janeiro (după calificări), ATP 250 Santiago de Chile şi, mai ales cele de la ATP Masters 1000 Indian Wells şi Miami. Dar la niciunul din aceste turnee şi nici astăzi, Miomir Kecmanovic (38) [7] nu a reuşit să treacă de această fază.

Şi totuşi sârbul în vârstă de 22 de ani (clasat pe cel mai bun loc al carierei) câştigase primul set datorită unui break, fără ca numărul 1 ATP să-şi creeze vreo şansă de a câştiga la retur.
Şi tot la fel ca Djere ieri, Kecmanovic reuşise primul break şi în setul al doilea. Dar aceea avea să rămână ultima lui oportunitate de a câştiga la primire, deoarece de acolo, cursul jocului s-a schimbat radical.
Pasiv şi neinspirat atât la capitolul lovituri, cât şi la poziţionarea în teren, odată ce a simţit zidul în spate, Nole a scos la iveală cel mai bun tenis al lui, unul ofensiv cu lovituri din ce în ce mai fumoase. A mai făcut două break-uri în setul al doilea iar în decisiv, de la 2-3 (până acolo se câştigase cu serviciul) a câştigat 16 din ultimele 18 puncte ale partidei, ultimele două cu reveruri formidabile,

adversarului nemairămânându-i decât să se resemneze. Scor final: 4-6, 6-3, 6-3 în 2h18′.

În semifinale, Nole îl va întâlni pe învingătorul de pe al doilea sfert al tabloului, care se joacă acum: Karen Khachanov (26) [3]Thiago Monteiro (110) [Q]

ATP - Turneele Săptămânii (rezultate actualizate)
Hover deasupra butonului ”Tablouri”, Click pe tabloul pe care vreți să-l vizualizați