Imagini din timpul celor două sferturi de finală
Credit Foto: sina.cn

Stefanos Tsitsipas l-a eliminat astăzi pe liderul ATP şi deţinătorul titlului la Masters 1000 “Rolex Shanghai Masters”, Novak Djokovic, şi s-a calificat pentru Turneul Final de la Londra (10-17 noiembrie).
El este al 6-lea jucător calificat, alături de învinsul lui de astăzi, Nadal, Federer, Medvedev şi Thiem.

În partida contând pentru sferturile de finală:

Stefanos Tsitsipas (Grecia, 7 ATP) [6] – Novak Djokovic (Serbia, 1) [1] 3-6, 7-5, 6-3

Partida a durat 2h2′.
Câte un break a decis soarta fiecărei manşe: cel al lui Djokovic din jocul 2 al primului set – la singura oportunitate pe care şi-a creat-o în partidă de a câştiga cu returul – şi cele ale lui Tsitsipas din jocurile 12 – când jucătorul sârb a avut două şanse pentru tie-break – respectiv 3, în următoarele două.
Tsitsipas a mai avut 5 şanse de break ratate.
Tsitsipas a câştigat 85 din punctele jucate şi Djokovic, 83
Aceasta a fost a 3-a întâlnire dintre cei doi, scorul era până acum egal: Djokovic câştigase în finala Masters 1000 Madrid 2019 şi Tsitsipas în turul 3 la Toronto 2018, când sârbul era pe locul 10 ATP.
Victoria de astăzi a lui Stefanos este prima în faţa unui lider ATP, a 5-a în faţa unui jucător din top 5 şi a 12-a în faţa unuia din top 10.
În acest sezon el a obţinut 4 victorii în faţa unor jucători din top 5, precedentele 3 în faţa lui Rafael Nadal – semifinale Masters 1000 Madrid, Roger Federer (3) – optimi Australian Open, Alexander Zverev (4) – sferturi Masters 1000 Madrid.

Primul sfert de finală disputat astăzi s-a încheiat cu rezultatul:

Daniil Medvedev (Rusia, 4) [3] – Fabio Fognini (Italia, 12) [10] 6-3, 7-6(4)

Partida a durat 1h26′
Singurul break al partidei a fost cel al lui Medvedev din jocul 6 al partidei, în setul 2 jucătorul rus mai ratând 3 şanse de a câştiga cu returul, în timp ce Fognini nu şi-a creat niciuna de-a lungul partidei.

Semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului:

Stefanos Tsitsipas (Grecia, 7) [6]Daniil Medvedev (Rusia, 4) [3]

Palmares direct: 0-4

Credit Info: itftennis.com

se va disputa mâine şi va începe cel mai devreme la ora 11.30.

Tsitispas (21 de ani, clasament maxim: 5 ATP / 05.08.2019) s-a calificat pentru a 3-a oară în carieră – toate în acest sezon – în semifinalele unui turneu Masters 1000 – după Madrid (finală) şi Roma.

Medvedev (23 de ani, aflat pe cel mai bun loc al carierei din 9 septembrie) s-a calificat pentru a 4-a oară în carieră – toate în acest sezon – în semifinalele unui turneu Masters 1000 – după Cincinnati (titlu), Montréal (finală) şi Monte Carlo.
Victoria de astăzi a fost a 15-a consecutivă obţinută în sferturile de finală ale turneelor din circuit, serie începută la 250 Series Winston-Salem 2018.

Momentele importante la partidei şi cel în care Tsitsipas a aflat că este calificat la Turneul Final

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!