Auger-Aliassime, cea mai rapidă victorie a carierei. Wawrinka avansează. Rinderknech va deveni cel mai bine clasat jucător francez

Niciun alt cap de serie nu a mai fost eliminat joi la ATP 500 “Swiss Indoors Basel”, astfel că în sferturile de finală vor fi prezenţi 4 dintre jucătorii cotaţi.

Optimile de finală i-au prilejuit lui Félix Auger-Aliassime (9) [3] a 10-a victorie la rând în săptămâni consecutive – cele două de aici au fost precedate de 8 pentru titlurile de la ATP 250 Florenţa şi Antwerpen – de data aceasta cea mai rapidă a carierei: 6-1, 6-0 în 49’26” cu Miomir Kecmanovic (28). În setul al doilea, canadianul nu a pierdut decât 7 din cele 32 de puncte jucate şi le-a câştigat pe toate cele 11 pe care le-a jucat cu primul serviciu [rezultatele complete, în tabloul PDF de mai jos, de asemenea, rezumatul video al zilei de ieri].

Félix – care a spus după meci că acesta a fost cel mai bun meci al vieţii – şi a precizat: nu doar al carierei profesioniste, ci luând în calcul şi perioada copilăriei – va încerca să-şi prelungească seria, avându-l ca adversar pe Alexander Bublik (38), cu care are un palmares direct egal: 1-1. El are acum cu 315 puncte mai multe în clasamentul ATP Race faţă de Taylor Fritz [clasamentul ATP Race oficial, actualizat].

Tabloul sferturilor de finală în imagini
Alcaraz, Carreño Busta, Auger-Aliassime, Bublik
Rune, Rinderknech, Bautista Agut, Wawrinka
Credit Foto: @swissindoorsbasel_official

Stan Wawrinka (194) [PR – clasament protejat] a câştigat, la rândul lui, al doilea meci aici – 6-4, 5-7, 6-4 în cu Brandon Nakashima (44), campion luna trecută la ATP 250 San Diego – şi s-a calificat astfel în al doilea sfert de finală al sezonului, primul la ATP 250 Metz, după o victorie la Daniil Medvedev (4).
În schimb, la Basel va juca pentru a 6-a oară în această fază, după ediţiile 2006 – singura la care s-a calificat în semifinale – 2009, 2011, 2016, 2019. Pentru el urmează Roberto Bautista Agut (22) [6] – care l-a eliminat ieri pe Andy Murray (49) în două seturi – şi cu care este egal la palmaresul direct: 1-1.

Încă ceva despre Arthur Rinderknech (51) [Q], despre a cărui calificare printre ultimii 8, vorbeam ieri: acesta va fi pentru el al 5-lea sfert de finală consecutiv în circuitul ATP sau ATP Challenger (excepţie: US Open), iar de luni va deveni primul jucător francez în ierarhia ATP, ceea ce nu e puţin lucru, chiar dacă în tenisul masculin din Hexagon se schimbă generaţiile.

Vineri se dispută sferturile de finală, cu:

Carlos Alcaraz (1) [1]Pablo Carreño Busta (15) [5], palmares direct: 1-0, în finala ATP 500 Barcelona 2022,