Au fost trase la sorţi tablourile ATP Masters 1000 “Western & Southern Open”, care la fel ca turneul WTA Premier 5 a fost mutat anul acesta de la Cincinnati la New York.

Prima ediţie a turneului masculin s-a disputat tot în 1899, iar cea actuală este a 118-a [finalele din Era Open la sfârşitul ştirii].

*

Au fost trase la sorţi tablourile de simplu şi dublu.

Pe cel de dublu este prezent un jucător român, în echipa vicecampioană la ediţia 2016, Horia Tecău / Jean-Julien Rojer.
Horia a câştigat titlul în 2012, alături de Robert Lindstedt.

La actuala ediţie ei nu sunt cotaţi printre capii de serie, au fost poziţionaţi pe al 4-lea sfert (prima optime) a tabloului – compus din 32 de echipe – şi vor disputa în primul tur partida:

Jean-Julien Rojer (21 ATP la dublu) / Horia Tecău (20) – Jeremy Chardy (34) / Fabrice Martin (24) (ambii Franţa)

*

Pe tabloul de simplu este prezent deţinătorul titlului, Daniil Medvedev, cotat cap de serie 3.
De asemenea, sunt prezenţi alţi 4 jucători care au fost campioni aici: Novak Djokovic [1] – 2018, Grigor Dimitrov [14] – 2017, Marin Cilic – 2016, Andy Murray [WC] – 2008, 2011.

Turneul este dotat anul acesta cu premii în valoare de 4.222.190 USD şi o contribuţie financiară totală în valoare de 4.674.780 USD.

Tabloul este compus din 56 de jucători, primii 8 capi de serie urmând să aibă liber în primul tur.
Patru jucători au fost invitaţi – Tennys Sandgren (55), Tommy Paul (57), Frances Tiafoe (81), Andy Murray (129) – iar 12 vor promova din calificări.

Capii de serie au fost repartizaţi astfel pe tablou:

Jumătatea superioară

Sfertul 1:

Novak Djokovic [1], Auger-Aliassime [15], Shapovalov [12], Goffin [7]

Sfertul 2:

Medvedev [3], Garín [13], Khachanov [11], Bautista Agut [8]

Jumătatea inferioară

Sfertul 3:

Berrettini [6], Schwartzman [9], Isner [16], Tsitsipas [4]

Sfertul 4:

A. Zverev [5], Rublev [10], Dimitrov [14], Thiem [2]

Tablourile turneelor ATP

*

2019 Russia Daniil Medvedev Belgium David Goffin 7–6(7–3), 6–4
2018 Serbia Novak Djokovic Switzerland Roger Federer 6–4, 6–4
2017 Bulgaria Grigor Dimitrov Australia Nick Kyrgios 6–3, 7–5
2016 Croatia Marin Čilić United Kingdom Andy Murray 6–4, 7–5
2015 Switzerland Roger Federer (7) Serbia Novak Djokovic 7–6(7–1), 6–3
2014 Switzerland Roger Federer (6) Spain David Ferrer 6–3, 1–6, 6–2
2013 Spain Rafael Nadal United States John Isner 7–6(10–8), 7–6(7–3)
2012 Switzerland Roger Federer (5) Serbia Novak Djokovic 6–0, 7–6(9–7)
2011 United Kingdom Andy Murray (2) Serbia Novak Djokovic 6–4, 3–0 (ret.)
2010 Switzerland Roger Federer (4) United States Mardy Fish 6–7(5–7), 7–6(7–1), 6–4
2009 Switzerland Roger Federer (3) Serbia Novak Djokovic 6–1, 7–5
2008 United Kingdom Andy Murray Serbia Novak Djokovic 7–6(7–4), 7–6(7–5)
2007 Switzerland Roger Federer (2) United States James Blake 6–1, 6–4
2006 United States Andy Roddick (2) Spain Juan Carlos Ferrero 6–3, 6–4
2005 Switzerland Roger Federer United States Andy Roddick 6–3, 7–5
2004 United States Andre Agassi (3) Australia Lleyton Hewitt 6–3, 3–6, 6–2
2003 United States Andy Roddick United States Mardy Fish 4–6, 7–6(7–3), 7–6(7–4)
2002 Spain Carlos Moyá Australia Lleyton Hewitt 7–5, 7–6(7–5)
2001 Brazil Gustavo Kuerten Australia Patrick Rafter 6–1, 6–3
2000 Sweden Thomas Enqvist United Kingdom Tim Henman 7–6(7–5), 6–4
1999 United States Pete Sampras (3) Australia Patrick Rafter 7–6(9–7), 6–3
1998 Australia Patrick Rafter United States Pete Sampras 1–6, 7–6(7–2), 6–4
1997 United States Pete Sampras (2) Austria Thomas Muster 6–3, 6–4
1996 United States Andre Agassi (2) United States Michael Chang 7–6(7–4), 6–4
1995 United States Andre Agassi United States Michael Chang 7–5, 6–2
1994 United States Michael Chang (2) Sweden Stefan Edberg 6–2, 7–5
1993 United States Michael Chang Sweden Stefan Edberg 7–5, 0–6, 6–4
1992 United States Pete Sampras United States Ivan Lendl 6–3, 3–6, 6–3
1991 France Guy Forget United States Pete Sampras 2–6, 7–6(7–4), 6–4
1990 Sweden Stefan Edberg (2) United States Brad Gilbert 6–1, 6–1
1989 United States Brad Gilbert Sweden Stefan Edberg 6–4, 2–6, 7–6(7–5)
1988 Sweden Mats Wilander (4) Sweden Stefan Edberg 3–6, 7–6(7–5), 7–6(7–5)
1987 Sweden Stefan Edberg West Germany Boris Becker 6–4, 6–1
1986 Sweden Mats Wilander (3) United States Jimmy Connors 6–4, 6–1
1985 West Germany Boris Becker Sweden Mats Wilander 6–4, 6–2
1984 Sweden Mats Wilander (2) Sweden Anders Järryd 7–6, 6–3
1983 Sweden Mats Wilander United States John McEnroe 6–4, 6–4
1982 Czechoslovakia Ivan Lendl United States Steve Denton 6–2, 7–6
1981 United States John McEnroe New Zealand Chris Lewis 6–3, 6–4
1980 United States Harold Solomon (2) Paraguay Francisco González 7–6, 6–3
1979[note 1] United States Peter Fleming United States Roscoe Tanner 6–4, 6–2
1978 United States Eddie Dibbs Mexico Raúl Ramírez 5–7, 6–3, 6–2
1977 United States Harold Solomon United Kingdom Mark Cox 6–2, 6–3
1976 United States Roscoe Tanner United States Eddie Dibbs 7–6, 6–3
1975 United States Tom Gorman United States Sherwood Stewart 7–5, 2–6, 6–4
1974 United States Marty Riessen (3) United States Robert Lutz 7–6, 7–6
1973 Romania Ilie Năstase Spain Manuel Orantes 5–7, 6–3, 6–4
1972 United States Jimmy Connors Argentina Guillermo Vilas 6–3, 6–3
1971 United States Stan Smith Spain Juan Gisbert Sr 7–6, 6–3
1970 Australia Ken Rosewall United States Cliff Richey 7–9, 9–7, 8–6
1969 United States Cliff Richey Australia Allan Stone 6–1, 6–2
1968 United States William Harris United States Tom Gorman 3–6, 6–2, 6–2
1967 Mexico Joaquin Loyo-Mayo Chile Jaime Fillol 8–6, 6–1
1966 United States David Power United States William Harris 7–5, 3–6, 0–6, 6–1, 6–2
1965 United States Billy Lenoir United States Herbert Fitzgibbon 1–6, 6–3, 6–3, 9–7
1964 United States Herb Fitzgibbon Australia Robert Brien 6–1, 6–3, 6–1
1963 United States Marty Riessen (2) United States Herbert Fitzgibbon 6–1, 6–3, 7–5
1962 United States Marty Riessen United States Allen Fox 1–6, 6–2, 6–2, 6–3
1961 United States Allen Fox United States Billy Lenoir 3–6, 8–6, 6–2, 6–1
1960 Ecuador Miguel Olvera United States Crawford Henry 4–6, 9–7, 6–4
1959 United States Whitney Reed United States Donald Dell 1–6, 7–5, 6–3, 6–3
1958 United States Bernard Bartzen (3) United States Sam Giammalva 7–5, 6–3, 6–2
1957 United States Bernard Bartzen (2) United States Grant Golden 6–4, 7–5, 6–4
1956 United States Edward Moylan United States Bernard Bartzen 6–0, 6–3, 6–3
1955 United States Bernard Bartzen United States Tony Trabert 7–9, 11–9, 6–4
1954 United States Straight Clark United States Sam Giammalva 8–6, 6–1, 6–1
1953 United States Tony Trabert (2) United States Hamilton Richardson 10–8, 6–3, 6–4
1952 United States Noel Brown United States Fred Hagist 6–4, 0–6, 2–0 (ret.)
1951 United States Tony Trabert United States William Talbert 5–7, 4–6, 6–4, 6–3, 6–4
1950 United States Glenn Bassett United States Hamilton Richardson 6–2, 4–6, 6–1, 6–1
1949 United States James Brink United States Arnold Saul 6–4, 6–8, 6–4, 6–0
1948 United States Herbert Behrens United States Irvin Dorfman 7–5, 11–9, 2–6, 6–8, 6–4
1947 United States William Talbert (3) United States George Pero 6–1, 6–0, 6–0
1946 United States Nick Carter United States George Richards 6–1, 6–1
1945 United States William Talbert (2) United States Elwood Cooke 6–2, 7–9, 6–2
1944 United States Pancho Segura (2) United States William Talbert 9–11, 6–2, 7–5, 2–6, 7–5
1943 United States William Talbert United States Seymour Greenberg 6–1, 6–2, 6–3
1942 United States Pancho Segura United States William Talbert 1–6, 6–2, 6–4, 12–10
1941 United States Frank Parker United States William Talbert 6–2, 6–2, 6–4
1940 United States Bobby Riggs (4) United States Arthur Marx 11–9, 6–2, 4–6, 6–8, 6–1
1939 United States Bryan Grant (2) United States Frank Parker 4–6, 6–3, 6–1, 2–6, 6–4
1938 United States Bobby Riggs (3) United States Frank Parker 6–1, 7–5, 6–3
1937 United States Bobby Riggs (2) United States John McDiarmid 6–3, 6–3, 4–6, 6–3
1936 United States Bobby Riggs United States Charles Harris 6–1, 6–3, 6–1
1935 Tournament suspended due to the Great Depression
1934 United States Henry Prusoff United States Arthur Hendrix 6–3, 6–2, 4–6, 6–4
1933 United States Bryan Grant United States Frank Parker 11–9, 6–2, 1–6, 7–5
1932 United States George Lott (4) United States Frank Parker 5–7, 6–2, 4–6, 6–0, 6–3
1931 United States Cliff Sutter United States Bruce Barnes 6–3, 6–2, 3–6, 6–3
1930 United States Frank Shields United States Emmett Paré 6–2, 6–4, 3–6, 2–6, 6–1
1929 United States Herbert Bowman United States Julius Seligson 2–6, 6–4, 6–4, 6–1
1928 United States Emmett Paré United States Harris Coggeshall 2–6, 6–1, 6–4, 6–4
1927 United States George Lott (3) United States Emmett Paré 6–4, 6–4, 6–2
1926 United States William Tilden United States George Lott 4–6, 6–3, 7–9, 6–4, 6–3
1925 United States George Lott (2) United States Julius Sagalowsky 6–3, 7–5, 6–1
1924 United States George Lott United States Paul Kunkel 2–6, 13–11, 6–4, 6–3
1923 United States Louis Kuhler (2) United States Paul Kunkel 6–3, 6–3, 6–2
1922 United States Louis Kuhler United States Edwin Haupt 6–3, 6–1, 6–1
1921 Tournament suspended
1920 United States John Hennessey United States Walter Wesbrook 8–10, 6–3, 6–3, 6–4
1919 United States Fritz Bastian (2) United States John Hennessey 2–6, 6–4, 6–1, 6–4
1918 Tournament suspended due to World War I
1917 United States Fritz Bastian United States John G. MacKay 4–6, 6–4, 6–1, 6–2
1916 United States William Johnston United States Clarence Griffin (default)
1915 United States Clarence Griffin United States William S. McEllroy 6–4, 6–3, 6–3
1914 United States William S. McEllroy (2) United States William Hoag 6–4, 1–6, 6–4, 6–2
1913 United States William S. McEllroy United States Gus Touchard (default)
1912 United States Gus Touchard United States Richard H. Palmer 6–1, 6–2, 7–5
1911 United States Richard H. Palmer (2) United States Richard Bishop 14–12, 6–4, 8–6
1910 United States Richard H. Palmer United States Wallace F. Johnson 11–9, 6–3, 6–4
1909 United States Robert LeRoy (3) United States Nat Emerson 6–3, 3–6, 6–0, 1–6, 6–3
1908 United States Robert LeRoy (2) United States Nat Emerson 6–0, 7–5, 6–4
1907 United States Robert LeRoy United States Robert Chauncey Seaver 8–6, 6–8, 6–2, 6–0
1906 United States Beals Wright (3) United States Robert LeRoy 6–4, 6–4, 4–6, 4–6, 6–2
1905 United States Beals Wright (2) United States Kreigh Collins 6–3, 7–5, 4–6, 7–9, 6–3
1904 United States Beals Wright United States L. Harry Waidner 7–5, 6–0, 6–3
1903 United States Kreigh Collins United States Raymond D. Little 11–9, 4–6, 6–1, 3–6, 6–4
1902 United States Raymond D. Little (3) United States Kreigh Collins 3–6, 6–8, 6–4, 6–1, 6–2
1901 United States Raymond D. Little (2) United States Kreigh Collins 2–6, 8–6, 6–4, 7–5
1900 United States Raymond D. Little United States Nat Emerson 6–2 6–4 6–2
1899 United States Nat Emerson United States Dudley Sutphin 8–6, 6–1, 10–8

 

Credit tabel: wikipedia.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.