Australian Open 2019: Irina Bara / Monica Niculescu obţin o victorie mare şi se califică în optimi!

Monica şi Irina, înaintea partidei de astăzi

La doar primul turneu pe care îl joacă împreună, Irina Bara şi Monica Niculescu au obţinut astăzi a doua victorie la Australian Open 2019 şi s-au calificat în optimile de finală.

Victoria a fost obţinută în faţa unei echipe redutabile, formată dintr-un fost lider WTA la dublu – Ekaterina Makarova şi un fost număr 4, Lucie Hradecka.
Mai mult, ele sunt o pereche relativ sudată, căci în finalul sezonului trecut au jucat împreună o serie de 4 turnee: Premier 5 Cincinnati – titlu, US Open – sferturi de finală, Premier 5 Wuhan – tur 2, Premier Mandatory Beijing – semifinale.

Irina Bara (75 WTA la dublu) / Monica Niculescu (41) – Lucie Hradecka (Cehia, 32) / Ekaterina Makarova (Rusia, 6 ) [6]  6-4, 7-6(8)

Partida a durat 2h3′.
Irina şi Monica şi-au adjudecat primul set datorită singurului break, cel din ultimul joc.
În al doilea au condus cu 3-1, dar o serie de 4 game-uri câştigate consecutiv de adversare le-au adus pe acestea în situaţia să primească şi apoi să servească pentru set. Româncele au rezistat, au făcut re-break şi au dus setul în tie-break unde a început nebunia.
Bara / Niculescu au pornit ca din tun: 5-0 şi la 6-3 au ratat primele 3 mingi de meci. La 7-6 au ratat-o pe a 4-a şi la 7-8 au fost nevoite să salveze o minge de set.
Dar din nou, mentalul şi jocul au funcţionat şi româncele au câştigat ultimele 3 puncte ale partidei.

Credit Info: australiaopen.com

Monica şi Irina acumulează câte 240 de puncte WTA, vor fi recompensate cu un premiu financiar comun în valoare de 55.000 AUD (34.719 €) şi le vor întâlni în optimile de finală pe învingătoarele din Margarita Gasparyan (Rusia, 210) / Daria Gavrilova (Australia, 115) – Raquel Atawo (SUA, 28) / Katarina Srebotnik (Slovenia, 23) [9], care nu este programată astăzi.
Monica îşi apară astfel o parte din cele 780 de puncte corespunzătaore semifinalelor de anul trecut (/ Irina Begu), iar Irina are asigurat un nou clasament maxim al carierei (cel vechi: 68 WTA / 30 iulie 2018).