Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Cele două jucătoare românce care au evoluat deocamdată în prima rundă a calificărilor Australian Open 2020 şi-au încheiat partidele cu rezultate diferite:

Monica Niculescu (128 WTA) [20] – Anhelina Kalinina (Ucraina, 157) 7-6(7), 6-2

Partida a durat 1h58′.
În manşa întâi, Monica a avut în două rânduri câte un break înainte, dar adversara ei a egalat de fiecare dată, astfel că s-a ajuns la tie-break, unde jucătoarea noastră a ratat mai întâi 3 mingi de set consecutive – de la 6-3 – a salvat una – la 6-7 – înaintea de a închide cu 3 puncte câştigate la rând.
În setul 2, Monica s-a desprins în câştigătoare de la 2-2, reuşind inclusiv două break-uri.

Niculescu şi-a adjudecat 80 dintre punctele jucate, a avut 20 de lovituri câştigătoare şi a comis 19 erori neforţate, iar cifrele adversarei au fost: 70 de puncte, 39 de lovituri câştigătoare şi 40 de erori neforţate.

Monica acumulează deocamdată 20 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 32.500 AUD şi o va întâlni în runda a doua a calificărilor pe Viktoriya Tomova (Bulgaria, 144, clasament maxim: 116 WTA / iulie 2018, 24 de ani), pe care a învins-o în singura partidă pe care au jucat-o până acum: 7-5, 6-3 în turul 1 al WTA 125k Limoges 2018.

Învingătoarea va juca pentru un loc pe tabloul principal cu cea din partida Stefanie Vögele (Elveţia, 117) [11] – Denisa Satralova (Cehia, 220).

Martina Trevisan (Italia, 154) – Jaqueline Cristian (208) 6-2, 6-2

Partida a durat 1h19′.
Jaqueline a câştigat o dată cu returul – în jocul 4 al primului set – dar şi-a pierdut serviciul de trei ori în primul set şi de două ori în al doilea.

Jucătoarea noastră şi-a adjudecat 42 dintre punctele jucate, a avut 16 lovituri câştigătoare şi a comis 35 de erori neforţate, iar cifrele adversarei au fost: 64 de puncte, 17 lovituri câştigătoare şi 17 erori neforţate.

Jaqueline rămâne cu 2 puncte WTA şi cu un premiu financiar în valoare de 20.000 AUD.