Două Slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul partidei

Sorana Cîrstea a câştigat partida din primul tur (R128) al turneului de Mare Şlem  “Australian Open 2020“:

Sorana Cîrstea (74 WTA) – Barbora Strycova (Cehia, 34) [32] 6-2, 7-6(5)

Partida a durat 1h43′.
Egalitatea s-a menţinut în primul set până la 2-2. De acolo, Sorana a câştigat 4 jocuri la rând, două dintre ele la primire.
În manşa a doua jucătoarea noastră şi-a pierdut prima serviciul în jocul 5, dar 3 jocuri câştigate la rând – dintre care două break-uri – au dus-o la 5-3. Însă Strycova a făcut imediat re-break şi apoi a dus setul în tie-break, unde românca a condus cu 5-3, a fost egalată, dar ultimele două puncte din meci i-au adus şi victoria.
Sorana a servit 2 aşi şi a comis o dublă greşeală – adversara: 1-1 – şi a câştigat 74 din punctele disputate, Strycova, 66.

Sorana  revine astfel în turul 2 al evenimentului, după o pauză de un an, în 2019 pierdea în primul tur (R128), aşa că acum şi-a asigurat un spor de 60 de puncte WTA nete (70 minus 10) şi un premiu financiar în valoare de 128.000 AUD.

Adversara ei din turul 2 (R64) va fi decisă tot astăzi, ceva mai târziu, în partida dintre jucătoarele americane Cori Gauff (SUA, 66) – Venus Williams (SUA, 55).

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!