Dacă despre cel de-al doilea sfert al tabloului am vorbit ceva mai devreme, primul şi cel din urmă decis, va fi:

Ashleigh Barty (1 WTA) [1]Karolina Muchova (27) [25]

Palmares direct: 1-0

Credit Info: itftennis.com

Ash şi Karolina după şi în timpul partidelor de astăzi
Credit Foto: @australianopen

Ashleigh Barty, care revenise în circuit după 11 luni de pauză, a câştigat astăzi al 8-lea meci din tot atâtea disputate în ultimele trei săptămâni, cele 4 de aici  fiind precedate de cele 4 (una a fost prin neprezentare) pentru titlul de la WTA 500 “Yarra Valley Classic”.

Mai mult, ea nu a pierdut niciun set aici, după ce astăzi a trecut de o jucătoare care la rândul ei le câştigase pe toate până în optimi,  Shelby Rogers (57): 6-3, 6-4 în 1h11′.

Ashleigh s-a calificat pentru al 3-lea an consecutiv în sferturile Australian Open – anul trecut ajungea în semifinale. La celelalte turnee majore a mai fost prezentă doar într-un singur sfert de finală, la Roland Garros 2019, pe care l-a şi câştigat.

Karolina a eliminat astăzi al doilea cap serie la rând – după Karolina Pliskova [6] în turul 3 (R32) – tot în două seturi, dar complicate: 7-6(5), 7-5 în 1h56′ cu Eise Mertens (16) [18], după ce în primul a revenit de la 0-4, iar în tie-break a ratat primele trei mingi de set, de la 5-2, iar în al doilea s-a desprins în jocul 11.

Statistica pe care o elaboram mai devreme pentru partida Simona Halep – Serena Williams, extinsă pentru toate cele 8 jucătoare calificate în sferturile de finală [jumătatea inferioară a tabloului]: