Primul sfert de finală al tabloului Australian Open 2021 va fi în conformitate cu ordinea capilor de serie:

Novak Djokovic (1 ATP) [1]Alexander Zverev (7) [6]

Palmares direct: 5-2

Cel de-al doilea va fi unul total neaşteptat:

Grigor Dimitrov (21) [18]Aslan Karatsev (114) [Q]

Palmares direct: 0-0

Credit Foto: @australianopen

Novak Djokovic a obţinut astăzi a 300-a victorie la turneele de Grand Slam, după ce în partida din optimile de finală, cu Milos Raonic (14) [14], a avut început mai dificil, dar apoi s-a desprins: 7-6(4), 4-6, 6-1, 6-4 după 2h56′. În setul 4 nu a avut de înfruntat nicio minge de break şi a câştigat la retur în jocul 9.
Acum palmaresul direct este 12-0 în favoarea jucătorului sârb, iar setul câştigat astăzi de Milos este doar al doilea, din toate întâlnirile.

Novak Djokovic (33 de ani, lider ATP timp de 308 săptămâni, în 5 serii, prima dată pe 4 iulie 2011) a obţinut a 300-a victorie la un turneu de Grand Slam – a 79-a la Australian Open [a 18-a consecutivă] şi a 940-a a carierei.
S-a calificat în al 12-lea sfert de finală la Australian Open şi în al 48-lea la un turneu de Grand Slam [Roland Garros – 14; Wimbledon – 11; US Open – 11]:

Sursă Info: @TennisMyLife68

Nole, care se accidentase în turul precedent a spus la conferinţa de presă că nu s-a pregătit deloc pentru acest meci, a făcut doar recuperare – numai cu trei ore înainte de meci a fost sigur că joacă – şi că dacă nu ar fi fost vorba de un Grand Slam, cu siguranţă s-ar fi retras din turneu.

Alexander Zverev (23 ATP, clasament maxim: 3 ATP / 6 noiembrie 2017) l-a eliminat în trei seturi pe Dusan Lajovic: 6-4, 7-6(5), 6-3 după 2h21′ şi s-a calificat pentru a doua oară la rând în sferturi la Australian Open, unde anul trecut ajungea până în semifinale. A mai jucat de două ori în sferturi la Roland Garros – 2018, 2019 – şi o dată la US Open 2020, atunci când a fost oprit doar în finală.

Un rezultat bun cu Lajovic, ţinând cont că Sascha câştigase primele două întâlniri dintre ei în 5 seturi, la Roland Garros 2018 şi 2019.

Pe a doua optime a tabloului am avut un rezultat neaşteptat şi unul cu totul surprinzător.

Victoria lui Grigor Dimitrov (21) [18] în faţa lui Dominic Thiem (3) [3] – 6-4, 6-4, 6-0 în 2h1′ – surprinde prin scor şi mai ales, prin cel al ultimului set – căci palmaresul direct îi era favorabil jucătorului bulgar şi înaintea acestui meci, acum devenind 4-2, cu ultimele trei victorii consecutive. Ca să nu mai vorbim de faptul că Dominic Thiem a venit aici în calitate de campion la US Open.

Dimitrov (29 de ani, clasament maxim: 3 ATP / 20 noiembrie 2017) s-a calificat în al 4-lea sfert de finală la Australian Open – în 2017 a progresat în semifinale – şi în al 6– lea la turneele majore (mai are semifinale le Wimbledon 2014 şi US Open 2019).
El a obţinut astăzi a 27-a victorie a carierei în faţa unui jucător din top 10 ATP, a 13-a faţa unuia din top 5.

Dominic Thiem a pierdut pentru a 3-a oară în carieră un set la zero la un turneu de Grand Slam, primele două: la Roland Garros 2017, cu Rafael Nadal (4): 3-6, 4-6, 0-6 şi  Wimbledon 2019: cu Sam Querrey (65): 7-6(4), 6-7(1), 3-6, 0-6.

Rezultatul lui Aslan Karatsev (27 de ani, 111 ATP / noiembrie 2020), promovat din calificări – 3-6, 1-6, 6-3, 6-3, 6-4 după 3h25′ cu Félix Auger-Aliassime (19) [20] – este uluitor, în condiţiile în care jucătorul rus, despre care vorbeam pe larg acum două zile, dar şi în vara lui 2020, leagă două victorii la rând în faţa unor capi de serie, un membru al top 10 şi unul al top 20.
Se ştie că o surpriză de o asemenea anvergură nu este decât arareori dublată de o alta, mai ales în contextul în care jucătorul care o produce este prezent pentru prima dată pe tabloul principal al unui turneu major, la care s-a prezentat doar cu 3 victorii în circuitul principal.

El şi-a asigurat deocamdată un progres până cel puţin pe locul 64 ATP (estimare, neoficial) şi a devenit jucătorul cu cel mai slab clasament care ajunge în sferturile Australian Open de la Pat Rafter (tot 114) în 1991.

Doar pentru a 3-a oară în Era Open un jucător promovat din calificări atinge sferturile de finală ale Australian Open. Primii doi au fost Bob Giltinan, în 1977 şi Goran Ivanisevic în 1989.

Suport statistic: @JeuSetMaths