În urma celui dintâi sfert de finală disputat la Australian Open 2023 – primul al tabloului -, jucătoarea care s-a calificat în semifinale este deţinătoarea titlului la Wimbledon 2022, care a învins-o pe cea de la Roland Garros 2017.

Imagini din timpul partidei.
Credit foto: Jimmie48 Tennis Photography

Elena Rybakina (25 WTA) [22] a câştigat în faţa Jelenei Ostapenko (17) [17] – 6-2, 6-4 în 1h19′ – după ce a făcut câte două break-uri în fiecare set, iar adversara ei doar unul, atunci când a condus singura dată în meci: 2-0 în setul al doilea. La 2-1, Ostapenko a mai avut 4 şanse de break, pe care le-a ratat (au fost şi ultimele ale ei din partidă), dar Rybakina a câştigat următoarele două game-uri de retur [videoclip cu momentele importante ale partidei].
Aceasta este prima victorie a jucătoarei născută la Moscova – în vârstă de 23 ani (împliniţi pe 17 iunie) – care reprezintă începând din 2018 Kazahstanul, în faţa celei letone, după ce pierduse primele două întâlniri, fără să câştige vreun set.

Elena Rybakina (clasament maxim: 12 WTA / ianuarie 2022) s-a calificat astfel pentru a doua oară în semifinalele unui turneu de Grand Slam, dar la Wimbledon nu a beneficiat de punctele cuvenite campioanei.
Acum, însă, cele 710 puncte WTA nete cuvenite pentru calificarea în semifinale (780 minus 70 pentru tur 2 anul trecut) – premiul financiar este de 925.000 AUD (aproximativ 621.300 USD) – îi asigură un progres semnificativ. În clasamentul live neoficial se clasează deocamdată pe locul 12, dar acesta este încă incert. Calificarea în finală ar duce-o până în top 10, iar câştigarea acesteia până pe locul 8.
Jelena Ostapenko (clasament maxim: 5 WTA / martie 2018) va urca 5-6 locuri în ierarhie, dar va rămâne în afara top 10.

Elena o va avea ca adversară în semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului pe învingătoarea din sfertul de finală Jessica Pegula (3) [3]Victoria Azarenka (24) [24], care va începe la ora 10.00 AM.