Gabriela Ruse şi Marta Kostyuk s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu la Australian Open, la fel ca la Roland Garros 2022.

Astăzi, în optimile de finală de pe al doilea sfert al tabloului au obţinut a 3-a victorie aici [mai multe despre colaborarea lor]:

Gabi şi Marta la Australian Open
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Marta Kostyuk (Ucraina, 38 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (89) – Miriam Kolodziejova (55) / Marketa Vondrousova (86) (ambele Cehia) 6-3, 6-4 în 1h21′, după ce au convertit singura lor minge de break din primul set în game-ul 4 şi au anulat-o pe singura a adversarelor, la 5-3, iar în al doilea au revenit de la 1-3 şi au închis partida convertind cea dintâi minge de meci, după ce salvaseră 3 de re-break pentru 5 egal.

Jucătoarele din Cehia trecuseră în turul 2 (R32) de Beatriz Haddad Maia (17) / Shuai Zhang (26) [7]  3-6, 7-6(9), 7-6(14-12), după ce salvaseră 3 mingi de meci în setul al doilea, iar în decisiv reveniseră de la 0-5 (!), scor la care salvaseră alte 4 mingi de meci, primele 3, consecutive (!).
Le-au mai salvat pe a 8-a şi a 9-a în tie-break, înainte de a o converti pe a 3-a a lor.

Gabi şi Marta acumulează deocamdată câte 430 de puncte WTA – datorită cărora jucătoarea noastră se apropie de cel mai bun loc al carierei (55 WTA / iulie 2022), acum este pe 58 în clasamentul live neoficial – şi un premiu financiar comun în valoare de 116.500 AUD (aproximativ 78.200 USD).