Pe tabloul de dublu la Australian Open 2023 lucrurile merg mai bine pentru jucătoarele din România. Mai precis, pentru două dintre ele.

Astfel, după ce vineri Monica Niculescu şi Viktorija Golublic se calificau în optimile de finală, astăzi a venit rândul echipei  Marta Kostyuk (Ucraina, 38 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (89) să le urmeze şi în plus după o victorie preţioasă în turul 2 (R32) – în faţa unor capi de serie – şi cu un scor categoric în setul decisiv: 3-6, 7-6(7), 6-0 în 2h4′, cu  Nicole Melichar-Martinez (SUA, 19) / Ellen Perez (Australia, 20) [9].

Gabi şi Marta la Australian Open
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Mai mult, echipa româno-ucraineană a salvat o minge de meci, în tie-break la 6-7 – pentru ca apoi să câştige următoarele două puncte, dar şi 26 din cele 39 jucate în decisiv, unde un singur game a fost decis la avantaje.

Gabi şi Marta se calificau anul trecut în sferturile de finală ale Roland Garros, astfel că rezultatul de azi, confirmă valoarea şi omogenitatea echipei, dar şi perspective mai mult decât interesante, dacă ar juca mai des împreună.

Aici, ele acumulează deocamdată câte 240 de puncte WTA, un premiu financiar comun în valoare de 67.250 AUD (aproximativ: 45.100 USD), iar adversare în a doua optime a celui de-al doilea sfert le vor fi învingătoarele din partida Miriam Kolodziejova (55) / Marketa Vondrousova (86) (ambele Cehia) – Beatriz Haddad Maia (17) / Shuai Zhang (26) [7], care se va disputa duminică.

Tot duminică va fi decisă echipa pe care o vor întâlni pe prima optime a acestui sfert, Viktorija Golubic (Elveția, 88 WTA la dublu) / Monica Niculescu (53).

Aşadar, în cazul în care echipele cu jucătoare din România în componenţă vor câştiga şi a 3-a partidă, se vor întâlni în sferturile de finală [tabloul în format PDF, actualizat, mai jos].

Foto copertă este din arhivă. Credit: Jimmie48 Tennis Photography