Echipa formată din Gabriela Ruse şi Marta Kostyuk a câştigat a 4-a partidă la Australian Open 2023 şi s-a calificat astfel în semifinalele turneului, prima dată când împreună sau separat, indiferent de probă, vor juca în această fază la un turneu major.
Rezultat cu atât mai remarcabil cu cât adversarele învinse astăzi, deşi au jucat aici pentru prima dată împreună, separat sunt dubliste excelente [câteva date despre carierele lor], mai ales Elise Mertens.
Demnă de toată admiraţia a fost atât coeziunea echipei româno – ucrainene, dar şi forţa acesteia de a reveni.
Kosytuk / Ruse au salvat primul set în tie-break şi au trecut peste ratarea din al doilea, care ar fi demoralizat şi echipe cu o experienţă mult mai bogată.
Dar Gabi şi Marta s-au repliat în pauza dintre seturi, celei de-a doua i-a fost bandajată coapsa stângă şi, resetate, au arătat şi că învaţă repede, astfel că în decisiv, după ce şi-au creat acelaşi avantaj – un break înainte – nu au mai repetat greşeala. L-au făcut şi pe al doilea, acesta dovedindu-se cel hotărâtor, după ce s-a tras linia.

Gabi şi Marta, astăzi
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography, @aratayamaoka, @australianopen

În partida din sferturile de finală:

Marta Kostyuk (38 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (89) – Storm Hunter (Australia, 12) / Elise Mertens (Belgia, 5) [4] 7-6(6), 2-6, 6-4

Partida a durat 2h30′.
Adversarele au început partida cu un break, dar Kostyuk / Ruse au făcut re-break pentru 2-2 şi de acolo niciuna dintre echipe nu a mai avut vreo şansă de a câştiga la retur. Pentru ca în tie-break, Gabi şi Marta să mai revină o dată de la 2-5 cu patru puncte la rând. Au ratat cea dintâi minge de set, nu şi pe a doua.
Echipa româno-ucraineană a păstrat tendinţa bună şi în următorul set, pe care l-a început cu un break, iar la 2-0 a ratat o minge de dublu break. De acolo, nimic n-a mai mers pentru ele în această manşă – Marta şia pierdut încrederea, cu greşeli în consecinţă, astfel că în următoarele 4 jocuri, până la 2-5, nu au mai câştigat decât două puncte. Au salvat doar primele două mingi de set, dar acel game mai lung le-a permis să-şi recapete ritmul.
Astfel că au început setul decisiv tot cu un break şi acum şi-au corectat ratarea din al doilea, reuşind dublul break-ul pentru 5-2.
Kostyuk / Ruse
au mai avut un singur moment de ezitare, atunci când adversarele au recuperat unul dintre break-uri şi apoi s-au apropiat la 5-4. Dar Gabi a închis meciul la serviciu, perechea lor câştigând ultimele 4 puncte ale partidei, de la 0-15.
Mingea de meci:

Gabi şi Marta acumulează câte 780 de puncte WTA, care le vor propulsa pe cele mai bune clasări ale carierelor, jucătoarea noastră fiind sigură de locul 40 (maximul actual: 55 WTA / iulie 2022), iar cea ucraineană de locul 31 (maximul actual: 37 WTA / decembrie 2022).
Premiul financiar comun este în valoare de 210.000 AUD, aproximativ 141.000 USD.

Adversare în semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului le vor fi deţinătoarele titlului, Barbora Krejcikova (2) / Katerina Siniakova (1) (ambele Cehia) [1], care astăzi le-au eliminat pe Desirae Krawczyk (SUA, 16) / Demi Schuurs (Ţările de Jos, 18) [6]: 6-2, 6-3 în 1h11′.
Krejcikova / Siniakova nu au pierdut decât un set în turneu – în primul tur – dar aceasta a fost prima partidă în care au întâlnit alţi capi de serie.