Ultima finală [dublu mixt, simplu feminin, dublu masculin, dublu feminin] disputată la Australian Open 2023 a fost cea a probei de simplu masculin  [semifinala de pe jumătatea superioară, cea de pe jumătatea inferioară], în care s-au întâlnit doi jucători neînvinşi în 2023: Novak Djokovic a venit la turneul de Grand Slam cu 5 victorii pentru titlul de la ATP 250 Adelaide 1, iar Stefanos Tsitsipas, cu 4 în “United Cup”.
În cele 6 partide câştigate aici, jucătorul sârb pierduse un set, iar cel grec, trei. În plus palmaresul direct – 10-2 – dar şi experienţa înclinau mult balanţa în favoarea celui dintâi.

Datele statistice au fost respectate, după o partidă în 3 seturi, în care un singur break a făcut diferenţa. Novak l-a ţinut la distanţă atât cât a trebuit pe Stefanos. L-a dominat în primul set, iar când adversarul şi-a creat şanse de a echilibra scorul – la sfârşitul setului al doilea, la începutul următorului, dar şi în tie-break-ul acestuia, după ce salvase primele două mingi de meci – a reacţionat în consecinţă şi a pus lucrurile la punct cu autoritatea pe care i-o conferă valoarea de necontestat.
Tsitsipas a avut, la rândul lui, marele merit de a nu fi renunţat. A trecut peste primul set slab, s-a încurajat permanent, a avut o atitudine pozitivă, ceea ce i-a şi permis să ameninţe cu revenirile menţionate mai sus.

Nole a cucerit al 10-lea titlu la Australian Open – primele 9 în 2008, 2011-2013, 2015-2016, 2019-2021 – după finala:

Novak Djokovic (5 ATP) [4] Stefanos Tsitsipas (4) [3] 6-3, 7-6(4), 7-6(5)

Partida a durat 2h56′.
În primul set Nole a ratat două mingi de break în al doilea game, nu şi pe a treia din al 4-lea – o dublă greşeală a adversarului -iar Stefanos nu şi-a procurat nicio şansă de a câştiga la retur.
În setul al doilea, nicio minge de break de nicio parte până în al 10-lea game, atunci când Tsitsipas a creat-o pe prima a lui din meci, la 5-4, deci a fost şi minge de set. Djokovic a salvat-o cu o lovitură câştigătoare, la capătul unui punct în care a avut iniţiativa, pe care l-a început cu al doilea serviciu, iar în tie-break s-a desprins la 4-1, a fost egalat, dar a mai câştigat alte trei puncte la rând.
Stefanos a reuşit până la urmă să facă break, în primul game din setul al treilea. Novak l-a recuperat imediat şi avertizat de-acum, nu a mai pierdut decât două puncte la serviciu, în următorul game şi apoi le-a câştigat pe următoarele 16. E drept, până în tie-break nu şi-a creat nici el vreo şansă de break.
În tie-break, fostul şi viitorul număr 1 ATP, şi-a prelungit seria punctelor câştigate la serviciu, la 19, apoi a pierdut unul, dar după ce câştigase două la retur şi acestea au fost cele care au făcut diferenţa finală, el convertind a 3-a minge de titlu, după ce Stefanos le salvase pe primele două la serviciu.
Palmaresul direct a devenit acum 11-2.

Nole a câştigat astfel a 28-a partidă la Australian Open şi a 40-a la rând în Australia.

Novak Djokovic (număr 1 ATP timp de 373 de săptămâni în 6 serii, prima dată pe 4 iulie 2011, ultima dată pe 12 iunie 2022, 35 de ani împliniţi pe 22 mai) va reveni datorită celor 2000 de puncte nete acumulate  din nou pe locul 1 ATP. Premiul financiar este în valoare de 2.975.000 (aproximativ: 1.998.000 USD), celelalte premii financiare în linkul de mai jos.

El a câştigat astăzi al 93-lea titlu al carierei, al 22-lea la un turneu de Grand Slam – primul tot aici în 2008 – cele 71 la turneele ATP fiind cucerite la 6 Turnee Finale, 38 turnee Masters 1000, 15 la categoria 500 şi 12 la 250.
67 dintre aceste victorii de turneu le-a obţinut pe hard – 50 outdoor -, 18 pe zgură şi 8 pe iarbă.

Stefanos Tsitsipas (24 de ani împliniţi pe 12 august) a pierdut a doua finală pe care a jucat-o la un turneu major – pe prima tot în faţa adversarului de astăzi – şi va reveni pe cel mai bun loc al carierei – 3 ATP – pe care îl ocupa prima dată pe 9 august 2021 [clasamentul live oficial].