În primele două optimi de finală disputate la Australian Open 2023, cele de pe sfertul 1 al tabloului, jucătoarele mai slab clasate şi-au învins adversarele.

Astfel, Elena Rybakina, cea mai nedreptăţită jucătoare în ce priveşte clasamentul, după ce nu i-au fost acordate cele 2.000 de puncte corespunzătoare titlului de la Wimbledon 2022, a eliminat-o pe tripla campioană la turneele de Grand Slam, Roland Garros 2020, 2022 şi US Open 2022:

Imagini din timpul partidei
Credit foto: Jimmie48 Tennis Photography & @wta

Elena Rybakina (25 WTA) [22] – Iga Swiatek (1) [1] 6-4, 6-4 în 1h29′, după ce învingătoarea a câştigat de două ori la retur în fiecare set şi a pierdut câte un joc de serviciu.
În primul a fost egalată de la 2-0 şi s-a desprins în game-ul 7, iar în al doilea a revenit de la 0-3 cu break-uri în jocurile 5 şi 9, înainte de a-l câştiga la zero pe ultimul al partidei, la serviciu [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos].

Palmaresul direct a devenit acum egal, 1-1, la fel ca la junioare, atunci când Rybakina o învingea pe Swiatek în finala turneului de categoria J1 “Trofeo Bonfiglio“, Milano, mai 2017, pe atunci Elena reprezenta Rusia. Ele mai aveau puţin până la a 18-a aniversare (n. 17 iunie 1999), Elena şi până la a 16-a (n. 31 mai 2001), Iga:

Aceasta este cea mai importantă victorie a carierei, în ce priveşte locul adversarei învinse, pentru jucătoarea care reprezintă Kazahstanul, prima în faţa unui lider al ierarhiei WTA, a 4-a în faţa unei adversare clasate în top 5 WTA, a 10-a în faţa uneia din top 10, primele 9 [Credit wikipedia.org]:

Elena Rybakina (clasament maxim: 12 WTA / ianuarie 2022) s-a calificat pentru a 3-a oară în sferturile de finală ale unui turneu major, de-acum pe toate suprafeţele, mai jucase în  cele ale Roland Garros 2021.
Datorită celor 430 de puncte brute dobândite – 360 nete, tur 2 (70 de puncte), la ediţia trecută – ea şi-a asigurat revenirea în top 20 WTA (pentru moment se clasează pe locul 16 în clasamentul live neoficial).

Acesta va fi primul turneu de Grand Slam din Era Open fără capii de serie 1 şi 2 – atât la masculin, cât şi la feminin – în sferturile de finală.

Altă fostă campioană la un turneu major a câştigat pe cealaltă optime a primului sfert în faţa unei adversare cu 7 ani mai tânără:

Jelena Ostapenko (17) [17] – Coco Gauff (7) [7] 7-5, 6-3 în 1h33′, după ce în primul set jucătoarea letonă şi-a recuperat imediat serviciul pe care şi-l pierduse în game-ul 3 şi a mai reuşit un break în ultimul, atunci când a revenit cu patru puncte consecutive de la 15-40.
În al doilea, a salvat singura minge de break din set a adversarei în primul game şi a convertit-o pe unica a ei, în al 8-lea [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos].
Palmaresul direct a devenit acum 1-1, Gauff o învingea în finala WTA Linz 2019, pentru primul titlu al carierei.

Jelena Ostapenko (clasament maxim: 5 WTA / martie 2018, 25 de ani împliniţi pe 8 iunie) a obţinut astfel a 18-a victorie în faţa unei adversare clasate în top 10 WTA, primele 17:

Jelena s-a califcat pentru a 4-a oară în sferturile de finală ale unui turneu major – şi ea acum pe toate suprafeţele – deoarece titlul de la Roland Garros 2017 a fost urmat de prezenţa în această fază la Wimbledon, în acelaşi an şi de semifinala din următorul, tot pe iarbă.

Jelena va progresa câteva locuri în ierahie, datorită celor 300 de puncte – tur 3, 130 de puncte la ediţia trecută – acumulate până acum (pentru moment, se clasează pe locul 11 în clasamentul live, de care încă nu este oricum sigură).

Palmaresul direct dintre Rybakina şi Ostapenko îi este favorabil celei de-a doua, 2-0 [Credit info itftennis.com]: