În optimile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului Australian Open 2023, Aryna Sabalenka şi-a continuat evoluţia fără greşeală din acest an, Magda Linette a mai depăşit un prag, iar Karolina Pliskova şi Donna Vekic au arătat că sunt din nou pe o pantă ascendentă.

Într-o partidă în care s-au întâlnit două jucătoare neînvinse în acest sezon, Aryna Sabalenka (5 WTA) [5]titlu la WTA 500 Adelaide 1 – şi Belinda Bencic (10) [12] – campioană la WTA 500 Adelaide 2 – cea dintâi a câştigat a 4-a oară aici, a 8-a oară în 2023, toate în două seturi: 7-5, 6-2 după 1h27′.
Jucătoarea născută la Minsk şi-a pierdut serviciul în al 3-lea game al primului set, la unica oportunitate de break pe care a avut-o adversara în meci, dar de la 1-3 a preluat definitiv iniţiativa şi a câştigat de 4 ori la retur până la sfârşitul meciului [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos].

Aryna Sabalenka (clasament maxim: 2 WTA / august 2021, 24 de ani împliniţi pe 5 mai) s-a calificat astfel pentru prima dată în sferturile de finală ale Australian Open şi pentru a 4-a oară la un turneu major, până acum le-a câştigat pe toate: semifinale la Wimbledon 2021, US Open 2021 şi 2022.
Ea îşi adaugă deocamdată 190 de puncte WTA (430 – 240 pentru optimi, la ediţia trecută) liniei de clasament, care îi permit să-şi păstreze cu certitudine locul actual, dar o apropie şi de primele poziţii, ţinteşte revenirea pe locul 2.

Adversară în sferturi îi va fi Donna Vekic (64), care a oprit-o cu greu pe mezina  Linda Fruhvirtova (82), căreia doar emoţiile cauzate de lipsa experienţei i-au stricat finalul unei partide, în care făcuse până atunci faţă cu brio: la 3-4 în setul decisiv şi minge de break pentru adversară, a comis o dublă greşeală: 6-2, 1-6, 6-3 după 2h7′-
Ea i-a deschis astfel poarta Donnei Vekic (clasament maxim: 19 WTA / noiembrie 2019, 26 de ani împliniţi pe 28 iunie) spre primul sfert de finală la Australian Open, al doilea la un turneu major – după US Open 2019 – şi spre un progres de cel puţin 30 de locuri în ierarhie, datorită celor 420 de puncte WTA acumulate până acum (430 minus 10 pentru primul tur la ediţia trecută).

Palmaresul direct dintre Vekic şi Sabalenka este dominat categoric de jucătoarea croată, 5-1 [toate pe hard, 3-1 outdoor] – Credit itftennis.com:

Locul din semifinale, de pe al 3-lea sfert al tabloului va fi decis în partida dintre două jucătoare care au aproape aceeaşi vârstă:

Karolina Pliskova (31) [30] Magda Linette (45), palmares direct 7-2 [6-2 pe hard (6-0 hard outdoor)]:

După un sezon 2022 slab şi un început în aceeaşi notă a celui curent, Karolina Pliskova face un turneu reuşit aici, dar e drept, astăzi a întâlnit pentru prima dată o adversară mai bine clasată decât ea.
A învins-o pe Shuai Zang (22) [23] pentru a 8-a oară din tot atâtea întâlniri, astăzi cu 6-0, 6-4 în 56′. Prima serie de 6 game-uri câştigate, a fost urmată de o a doua de la 2-4 – şi s-a calificat astfel pentru a 4-a oară în sferturile Australian Open, după cele 3 prezenţe consecutive de la ediţiile 2017-2019, la ultima a jucat în semifinale şi pentru a 11-a oară la un turneu major (semifinale la Roland Garros 2017, finală la Wimbledon 2021 şi învinsă în această fază de 4 ori la US Open, după ce a jucat finala din 2016).
Karolina (număr 1 WTA timp de 8 săptămâni într-o singură serie începută pe 8 iulie 2017, 30 de ani împliniţi pe 21 martie) va progresa cel puţin 10 locuri în clasament,  ea neparticipând la ediţia trecută.

Iar Magda Linette (clasament maxim: 33 WTA / februarie 2020, 30 de ani împliniţi pe 12 februarie) s-a calificat pentru prima dată în sferturile unui turneu de Grand Slam – la a 30-a prezenţă pe un tablou principal – la fel cum şi optimile fuseseră o premieră, după ce a obţinut a 3-a victorie a carierei în faţa unei adversare clasate în top 5 WTA – (cea mai importantă dintre cele duse la bun sfârşit) şi a 4-a în faţa uneia din top 10 [credit Info: wikipedia.org]

la Caroline Garcia (4) [4]: 7-6(3), 6-4 în 1h57′, după ce a revenit în primul set de la 0-3 – două break-uri în urmă – iar la 4-5, aflată la retur a fost la două puncte de a-l pierde.
A ieşit din acea situaţie, a dominat tie-break-ul, iar în setul al doilea n-a mai avut de înfruntat nicio minge de break, toate acestea şi datorită primului serviciu, c
u care a jucat 80% din puncte şi a câştigat 77% [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos].
Ea se va clasa la sfârşitul turneului pe cel mai bun loc al carierei, oricum printre primele 30 de jucătoare, datorită celor 360 de puncte WTA nete acumulate până acum [430 minus 90 la ediţia trecută].

Credit Foto: @australianopen

Linette şi Vekic sunt jucătoare necotate printre capii de serie, care vor juca în sferturi.

Marţi se vor disputa sferturile de finală pe jumătatea superioară a tabloului: Elena Rybakina (25 WTA) [22]Jelena Ostapenko (17) [17] şi Jessica Pegula (3) [3]Victoria Azarenka (24) [24], palmares direct 2-2 [1-0 pe hard (outdoor)]: