După prima zi, scorul întâlnirii din play off-ul pentru Turul Calificativ al Turneului Final “Billie Jean King Cup” 2023, care se dispută în Sala Polivalentă din Oradea pe hard indoor a devenit:

ROMÂNIA – UNGARIA 2-0

Imagini din timpul partidei
Credit Foto: frt.ro

Ana Bogdan a adus primul punct echipei noastre

Jaqueline Cristian s-a mobilizat şi a ieşit din conul de umbră în care intrase în circuit şi a câştigat în faţa unei jucătoare care anul acesta a jucat două semifinale în circuitul principal, la WTA 250 Rabat şi Budapesta (ambele pe zgură) şi cu care avea un palmares direct: 0-2, fără set câştigat (meciuri jucate pe zgură în 2018 şi 2019):

Jaqueline Cristian (148) – Anna Bondar (71) 6-2, 4-6, 7-6(3)

Partida a durat 2h34′.
Jucătoarea noastră a salvat la 1-1 unica oportunitate de break pe care şi-a creat-o Bondar în primul set, pentru ca în al 6-lea game să o convertească pe cea dintâi a ei şi să închidă tot la retur.
Bondar s-a desprins în setul al doilea la 4-0, dar Cristian a recuperat unul dintre break-uri apropiindu-se la 4-5, scor la care a condus cu 30-15, dar ultimele trei puncte au fost ale jucătoarei maghiare.
În decisiv, Jaqueline a rupt echilibrul în game-ul al doilea, s-a dus până la 4-1, la 4-2 a ratat o minge de dublu break şi după ce în primele trei game-uri de serviciu nu mai pierduse decât trei puncte, pe al 4-lea (la 4-2) l-a pierdut, iar jucătoarea maghiară a egalat ulterior la 4.
În continuare, s-a mers cu serviciul până în tie-break, unde românca s-a desprins de la 2 egal, la 6-2, a comis o dublă greşeală, dar a convertit a doua minge de meci.

Sâmbătă, întâlnirea va fi reluată de la ora 13.00 cu partidele de simplu – în ordinea Ana Bogdan – Anna Bondar şi Jaqueline Cristian – Dalma Galfi – în continuare fiind programat meciul de dublu.