Credit Foto: SMP Images / fedcup.com

Australia s-a calificat în a 18-a finală a Fed Cup, pentru prima dată după 26 de ani.
Palmaresul prezenţelor Australiei în ultima fază a competiţiei este 7-10, titluri câştigate în 1964, 1965, 1968, 1970, 1971, 1973, 1974 şi finale pierdute în 1963, 1969, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1984, 1993.

În semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului Grupei Mondiale – Fed Cup 2019, echilibrul partidelor de simplu din prima zi s-a păstrat şi astăzi – duelul rachetelor 1 fiind câştigat categoric de Australia, iar cel al rachetelor 2 şi mai categoric de Belarus.

Astfel, partida de dublu a devenit decisivă. Căpitanul nejucător al echipei Belarus a riscat şi a omis-o pe Lidziya Marozawa, cu un clasament mai bun decât Victoria Azarenka. Vika a fost nevoită să joace astfel două meciuri astăzi şi acest lucru s-a făcut simţit în setul decisiv al partidei, care a fost câştigat clar de redutabilele australience. Sam Stosur, în aceeaşi situaţie, nefiind obligată să se întrebuinţeze prea mult în partida de simplu.

AUSTRALIA – BELARUS 3-2

Pat Rafter Arena, Brisbane

hard, aer liber

AUSTRALIA: Ashleigh Barty (9 WTA la simplu, 9 WTA la dublu), Daria Gavrilova (58, 109), Samantha Stosur (77, 17), Priscilla Hon (131,173) – căpitan nejucător: Alicia Molick

BELARUS: Aryna Sabalenka (10, 23), Aliaksandra Sasnovich (35, 143), Victoria Azarenka (61, 99), Vera Lapko (70, 105), Lidziya Marozawa (-, 41) – căpitan nejucător: Tatiana Poutchek

Samantha Stosur (77) – Aryna Sabalenka (10) 5-7, 7-5, 3-6

Partida a durat 2h47′.
Frumoasă rezistenţa veteranei din Australia (35 de ani), într-o partidă cu 7 break-uri în primul set, 9 în al doilea şi doar unul în decisiv.
Stosur a servit şi pentru primul set – la 5-4 – apoi a ratat o oportunitate de a egala la 6, cedând la a 4-a minge de set a Sabalenkăi.
În setul 2, Stosur a ratat o minge de set la 5-4, dar şi-a fructificat următorul joc de serviciu.
În decisiv, Sabalenka a reuşit să câştige la primire în jocul 4 şi asta i-a fost suficient pentru a aduce primul punct Belarusului.

Ashleigh Barty (9) – Victoria Azarenka (61) 7-6(2), 6-3

Partida a durat 1h41′.
În primul set, după 4 break-uri între jocurile 3 şi 6, s-a câştigat cu serviciul până în tie-break-ul în care Barty a câştigat 7 puncte la rând, de la 0-2.
În setul 2, Barty a rămas în avantaj după seria de 3 break-uri – 3-2 – şi a mai câştigat încă o dată cu returul în ultimul joc al partidei.

*

Duminică

Ashleigh Barty (9) – Aryna Sabalenka (10) 6-2, 6-2 în 1h19′

Samantha Stosur (77) – Victoria Azarenka (61) 1-6, 1-6 în 59′

Ashleigh Barty (9 WTA la dublu) / Samantha Stosur (17) – Victoria Azarenka (99) / Aryna Sabalenka (23) 7-5, 3-6, 6-2 în 1h55′