În partida amânată de joi, din cauza ploii, care a contat pentru optimile de finală ale turneului din “Antalya Series” de categoria ITF W15 (premii în valoare de 15.000 USD), Anca Todoni (860 WTA) a câştigat din nou, acum în faţa unui cap de serie, cu 10 ani mai vârstnica Tamara Curovic (Serbia, 564, fostă 394 WTA / 2013) [4]: 7-5, 6-2 în 2h4′, după ce jucătoarea noastră a condus în manşa întâi cu 2-0, iar apoi a trebuit să revină de la 2-5, scor la care a salvat şi o minge de set. În manşa a doua şi-a extins seria game-urilor câştigătoare până la 9, iar de la 4-0 şi-a apărat avantajul.

Pentru Anca, aceasta este cea mai importantă victorie a carierei, în funcţie de locul adversarei învinse.
Ea s-a calificat astfel pentru a 5-a oară în sferturile de finală la ultimele 6 turnee disputate – toate anul acesta – de două ori a câştigat în această fază, iar o dată a mers până la capăt, atunci când devenea tot aici campioană.

Următoarea ei adversară va fi Valeriia Olianovskaia (Rusia, 736, maxim: 656 WTA / 2021, 21 de ani) [8].

Anca şi Anastasia
Fotografii din arhive

De optimi a trecut şi Anastasia Safta (1234) [WC], după 6-3, 6-3 în 1h34′ cu Madelief Hageman (Ţările de Jos, -) [Q].
Şi ea va întâlni un cap de serie în sferturi, pe japoneza Mayuka Aikawa (540, 24 de ani) [3].

Jucătoarele noastre – care sunt născute în aceeaşi lună, octombrie 2004, Anca pe 10 şi Anastasia pe 28 –  au acumulat câte 2 puncte WTA şi premii financiare în valoare de 147 USD.
Ele sunt poziţionate pe jumătăţi diferite ale tabloului şi vor juca sâmbătă în sferturile de finală.