Despre Anca Todoni – 17 ani împliniţi pe 10 octombrie – vorbeam în paginile TENISite.info atunci când obţinea prima victorie în circuitul profesionist, pe a doua, ambele la turnee ITF W15 (premii în valoare de 15.000 USD), disputate la Heraklion, în noiembrie 2020, dar i-am urmărit îndeaproape şi cariera la junioare.
După cele două victorii menţionate mai sus, a mai câştigat câte o partidă pe tablourile principale la turnee ITF W15 din Antalya – în noiembrie 2021.

Anca în fotografii de arhivă

Pentru ca săptămâna aceasta să se califice pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu ITF W15, într-un eveniment disputat pe zgură, din “Antalya Series”.

Clasată pe locul 1419 WTA la simplu, Anca a trebuit să joace calificări la “Antalya Series” şi a promovat pe tabloul principal, după victorii la două jucătoare fără clasament şi la o adversară din Franţa,  în vârstă de 20 de ani, clasată pe locul 1014 (fostă 857 WTA / 2019).

Ieri, în primul meci de pe tabloul principal, junioara noastră a eliminat-o pe Hanne Vandewinkel (Belgia, 1275) [JR – loc rezervat junioarelor, este clasată pe locul 21 ITF la junioare, Anca, pe 64] – 7-5, 6-1 – iar astăzi în optimi, a obţinut o victorie  importantă: 7-6(4), 6-0 cu Naho Sato (Japonia, 673, clasament maxim: 530 WTA / mai 2019, 21 de ani).
Ea acumulează  deocamdată 2 puncte WTA şi o va întâlni în sferturile de finală pe italianca Lisa Pigato (414, clasată pe cel mai bun loc al carierei, 18 ani) [5].