Jaqueline Cristian, victorie la Clara Tauson, după şapte mingi de meci salvate, pentru al treilea sfert de finală în săptămâni consecutive

După ce a pierdut în primul tur al WTA 250 Linz (6-12 februarie) şi a rămas astfel fără victorie pe un tablou principal din circuitul WTA de un an încoace, adică de la meciul de la WTA 1000 Doha 2022, cel care a precedat accidentarea gravă din turul al doilea, Jaqueline Cristian a revenit în circuitul ITF.

Coborâtă până pe locul 232 WTA, ea a remediat situaţia, dacă nu încă în ce priveşte clasamentul (vezi mai jos), dar adunând victorii, unica sursă de încredere pentru un jucător în circuit.
Astfel, în prima săptămână (13-20 februarie) a ajuns în semifinale la ITF W60  Altenkirchen (premii în valoare de 60.000 USD, care s-a disputat pe carpetă), inclusiv cu o victorie la o jucătoare mai bine clasată, Tamara Zidansek (118, dar fostă 22 WTA / februarie 2022). În penultima fază a turneului a fost învinsă de Clara Tauson (128, clasament maxim: 33 WTA / tot în februarie 2022), cea care avea să devină campioană.

Pentru jucătoarea noastră a urmat turneul ITF W40 Macon, Franţa (hard indoor), unde a învins din nou o adversară mai bine clasată, Ylena In-Albon (Elveţia, 132), înainte de a pierde în sferturi la Jessika Ponchet (Franţa, 162).

Jaqueline, în timpul partidei de ieri
Credit Foto: empire-indoor-tennis-tour.com

Săptămâna aceasta a abordat-o la ITF W60 “1st W60 Empire Women’s Indoor 2023”, care se dispută la Trnava pe hard indoor, de pe locul 266, pentru că deşi în Franţa acumulase 13 puncte WTA, îi ieşiseră din linia de clasament cele 80 de la WTA 1000 Doha 2022, pentru tur 2 şi calificări.
Şi după ce în primul tur a eliminat-o pe jucătoarea din Estonia, Elena Malygina (367), astăzi a obţinut o victorie de ţinut minte, în faţa aceleiaşi Clara Tauson, acum clasată pe locul 126, cap de serie 4: 6-7(9), 7-5, 6-0 în 2h51′.

În manşa întâi – fără break-uri – Jaqueline a ratat o minge de set în tie-break la 7-6, iar Clara a convertit-o pe a 4-a a ei.
Pentru ca în a doua, jucătoarea noastră să-şi piardă serviciul pentru 3-5 – după 5 egalităţi. În următorul game a salvat 4 mingi de meci la retur şi la 4-5, alte 3 la serviciu. Odată, această furtună depăşită, Jaqueline a închis uşor setul, cu un break la 30 şi un joc de serviciu câştigat la zero.
Iar în decisiv, descătuşată a ajuns la 5-0 cu doar 7 puncte pierdute şi a convertit a 4-a minge de meci, după ce le ratase pe primele 3 de la 40-0.

Încă 15 puncte WTA pentru jucătoarea noastră, care în sferturile de finală va avea o nouă reeditare a unei partide recente, cu Tamara Zidansek, acum pe locul 115 – cap de serie 6 aici – cu care are un palmares 2-0. În afara partidei despre care am vorbit mai sus, o învingea pe slovenă şi în primul tur al WTA 250 Tenerife 2021, pentru ceea ce reprezenta la acel moment cea mai importantă victorie a carierei, în funcţie de locul adversarei învinse.