Andreea Mitu a obţinut a 4-a victorie la ITF W80 (premii în valoare de 80.000 USD) “Oeiras Ladies Open 1”, a doua pe tabloul principal, după o partidă şi mai dramatică decât cea din primul tur (R32).

Astăzi, în optimile de finală (R16):

Andreea Mitu (733 WTA) [Q] – Leolia Jeanjean (Franţa, 278) [SE] 6-3, 4-6, 7-6(8)

Partida a durat 2h47′.
În primul set, Andreea a revenit de la 0-3 – un break în urmă – iar în decisiv, după 3 break-uri de fiecare parte, şi-a pierdut serviciul la 5-5, şi în jocul următor a salvat o minge de meci la retur.
În tie-break, dramatismul s-a amplificat: Andreea a salvat o minge de meci la 5-6, a ratat una la 7-6, a salvat-o şi pe a 3-a la 7-8, înainte de a câştiga ultimele 3 puncte ale partidei.

Jucătoarea noastră s-a calificat astfel în sferturile de finală ale unui turneu de asemenea importanţă, prima dată după WTA 250 Bucureşti (iulie) 2015.

Andreea acumulează deocamdată 26 de puncte WTA – 21 pe tabloul principal + 5 în calificări – şi o va întâlni în sferturile de finală – pentru prima oară în carieră – pe Yuliya Hatouka (Belarus, 225, clasament maxim: 180 WTA / 31 ianuarie 2022, 21 de ani) care a obţinut o victorie neaşteptată în optimi: 5-7, 6-2, 6-3 cu Varvara Gracheva (Rusia, 74) [1].

Tabloul de Simplu – ITF W80 Oeiras (neactualizat cu rezultatele de astăzi)