Imagini de la dineul oficial, de la antrenementul cu public şi de la prezentarea echipelor
Credit Foto: lavercup.com & sina.cn

Astăzi începe la Geneva a 3-a ediţie a “Laver Cup”, competiţia demonstrativă ce poartă numele legendei tenisului mondial, Rod Laver, care are în palmares două Mari Şlemuri anuale (toate cele 4 turnee câştigate într-un an), realizate în 1962 şi 1969.

Laver Cup programează o întâlnire între echipa Europei şi cea a Restului Lumii, care se dispută pe durata a 3 zile.
Primele două ediţii s-au disputat la Praga – în 2017 şi la Chicago – 2019 şi au fost câştigate de echipa Europei.

Evenimentul a fost conceput de agenţia de management Team 8, unde printre acţionari se numără şi Roger Federer.

Câteva date despre format:

• în fiecare zi se vor disputa trei meciuri de simplu şi unul de dublu, jucate după sistemul de scor al probelor de dublu din circuite: două seturi din trei, cu tie-break de meci până la 10 în decisiv. Ghemurile se vor juca la avantaje
  • punctajul care determină scorul între cele două echipe diferă de la zi la zi, în sensul că în ziua a doua şi a treia se vor acorda mai multe puncte pentru victorii decât vineri. Victoria de vineri aduce un punct, cea de sâmbătă două, iar cea de duminică trei
  • astfel, niciuna dintre echipe nu se poate distanţa decisiv în primele două zile
  • aşadar, în joc sunt 24 de puncte (4 în prima zi, 8 în a doua şi 12 în a treia). Prima echipă care ajunge la 13 puncte este declarată câştigătoare
  • dacă scorul va fi egal la final, 12-12, se va juca un set de dublu hotărâtor – cu avantaje şi tie-break – pentru departajare.
  • fiecare din cei 6 jucători ai echipelor va trebui să joace cel puţin un meci de simplu în primele două zile, dar nu mai mult de două meciuri în cele 3 zile şi cel puţin 4 din cei 6 vor trebui să joace un meci de dublu. O echipă nu poate juca două meicuri, cu excepţia eventualului set de departajare