Credit Foto: lavercup.com & sina.cn

După prima zi – în care s-a acordat 1 punct pentru victorie – a “Laver Cup 2019” scorul este:

EUROPA – RESTUL LUMII 3-1

Dominic Thiem (5 ATP) – Denis Shapovalov (33) 6-4, 5-7, [13-11]

Partida a durat 1h46′.
În super tie-break, Shapovalov a ratat două mingi de meci la 9-7, apoi Thiem, una la 10-9, echipierul Restului Lumii a avut încă o şansă la 11-10, pentru ca europeanul să câştige ultimele 3 puncte ale partidei.

Fabio Fognini (11) – Jack Sock (210) 1-6, 6-7(3)

Partida a durat 1h29′.
În circuitul ATP, Jack Sock nu a câştigat nicio partidă la simplu în 2019, sezon în care nu a jucat decât 5 turnee: Australian Open, 250 Series Atlanta, 500 Series Washington, Masters 1000 Cincinnati, US Open.
Pauza din prima jumătate a sezonului a fost cauzată de o ruptură de ligament la degetul arătător de la mâna dreaptă, urmată de operaţie.

Stefanos Tsitsipas (7) – Taylor Fritz (30) 6-2, 1-6, [10-7]

Partida a durat 1h11′.
Tsitsipas s-a desprins în tie-break-ul de meci de la 7-7.

Roger Federer / Alexander Zverev – Denis Shapovalov / Jack Sock 6-3, 7-5

Partida a durat 1h37′.
Federer / Zverev au salvat în manşa a 2-a – la 4-5 – 6 mingi de set, primele trei de la 0-40.