Odată trecute emoţiile primei zile ale “Laver Cup” 2022, care au afectat fără doar şi poate mai mult echipa Europei, componenţii acesteia – scorul a fost egal, 2-2 – s-au concentrat mai bine sâmbătă, au capitalizat prezenţa în două meciuri a fostului număr 1 ATP şi s-au distanţat la scorul general, nu suficent de mult însă, pentru ca să anuleze suspansul aşteptat astăzi.

Şi totuşi, după sesiunea de zi – în care au intrat înlocuitorii lui Roger şi Rafa – ieri după-masă, egalitatea persista, 4-4 (în ziua a doua s-au acordat câte două puncte pentru victorie):

Credit Foto: @LaverCup

Matteo BerrettiniFélix Auger-Aliassime 7-6(11), 4-6, [10-7], după ce italianul a salvat o minge de set în tie-break-ul primei manşe şi a convertit-o pe a 6-a, primele 3 ratate înaintea oportunităţii pe care a avut-o canadianul.

Taylor Fritz – Cameron Norrie 6-1, 4-6, [10-8]

Dar în sesiunea de seară, Novak Djokovic a ţinut să arate că nu a ruginit deloc în timpul pauzei la care a fost forţat după ce devenise campion la Wimbledon şi a contribuit la ambele victorii ale europenilor:

Novak Djokovic – Frances Tiafoe 6-1, 6-3

Matteo Berrettini / Novak Djokovic – Alex de Minaur / Jack Sock 7-5, 6-2

Astfel scorul înaintea ultimei zile a devenit:

EUROPA – RESTUL LUMII 8-4

Duminică se acordă câte 3 puncte pentru victorie [formatul competiţiei], astfel că echipierii continentului nord-american, care sunt anunţaţi astăzi, au în continuare şanse pentru a răsturna scorul.

Partidele se dispută una după alta – începând cu cea de dublu – de la ora 14.00: