Aseară, la Turneul Final ATP, “Nitto ATP Finals“, a doua partidă din runda a doua în Grupa “Tokyo 1970” nu a oferit dramatismul aşteptat:

Daniil Medvedev (4 ATP) [4] – Novak Djokovic (1) [1] 6-3, 6-3

Partida a durat 1h21′.
Până la 3 egal s-a câştigat cu serviciul, după ce Djokovic salvase două mingi de break în jocul 3.
Medvedev a rupt echilibrul în jocul 7, la capătul unui game cu 5 egalităţi. Acesta fusese al doilea dintr-o serie de 7 câştigate – celelalte două break-uri, reuşite tot în prelungiri –  care l-au dus la 3-0 în setul 2. În acest ultim joc, liderul ATP a ratat singura oportunitate de a câştiga la primire pe care şi-a creat-o ieri.
Până la final, Daniil şi-a apărat fără probleme break-ul (cu jocuri câştigate la 30, la 0 şi la 15).

Palmaresul direct este acum 4-3 pentru Djokovic, dar Medvedev a câştigat 3 din ultimele 4 întâlniri, precedentele la Masters 1000 Monte Carlo şi Cincinnati 2019 – Nole era lider ATP şi atunci – pierzând-o numai pe cea din competiţia pe echipe, ATP Cup, la începutul acestui an.

Daniil a obţinut ieri a 13-a victorie în faţa unui jucător din top 10 ATP, a 5-a în faţa unuia din top 5 şi a 3-a în faţa unui lider ATP.

Medvedev a câştigat grupa, indiferent de rezultatele ultimei runde – criteriul rezultatului direct prevalează asupra celui al setaverajului – al doilea jucător calificat în semifinale urmând a fi decis vineri în meciul dintre Novak Djokovic şi  Alexander Zverev [ordinea de joc, mai jos]. Diego Schwartzman este eliminat.

*

În schimb, a doua partida a rundei a doua din Grupa “Bob Bryan” a probei de dublu a fost una dramatică:

Jürgen Melzer (Austria, 29) / Édouard Roger-Vasselin (Franţa, 17) [7] – John Peers (Australia, 26) / Michael Venus (Noua Zeelandă, 9) [6] 2-6, 7-6(4), [12-10]

Învingătorii au salvat o minge de meci în setul 2 şi încă 4 în super tie-break, de la 6-9 şi la 9-10, înainte de a converti prima ocazie pe care şi-au creat-o pentru a câştiga partida [videoclip, mai jos].

Acum Granollers / Zeballos au două victorii, Pavic / Soares şi Melzer / Roger-Vasselin, câte una, iar Peers / Venus, niciuna.