S-a disputat prima partidă în proba de simplu la Turneul Final ATP – “Nitto ATP Finals”, cea din Grupa Verde, în care jucătorul mai bine cotat a câştigat, după o partidă echilibrată, dar în care Casper Ruud a fost mai vioi, mai inspirat în anumite momente şi a reuşit astfel să se desprindă fără emoţii, pentru a doua victorie în faţa lui Félix Auger-Aliassime în acest sezon, prima în sferturile ATP Masters 1000 Montréal, în luna august.
Iar canadianul pare să-şi fi consumat energia în seria de 16 victorii consecutive, primele 13 obţinute, e drept, la turnee de categoriile ATP 250 şi 500, pentru că înfrângerea de azi vine după cea din semifinalele ATP Masters 1000 Paris, în faţa viitorului campion, Holger Rune, care a făcut acolo turneul carierei.
Rămâne de văzut dacă Félix va regăsi calea spre victorii la acest Turneu Final:

5 imagini din timpul partidei

Casper Ruud (4 ATP) [3] Félix Auger-Aliassime (6) [5] 7-6(4), 6-4

Partida a durat 1h51′.
Un prim set fără ocazii de break, niciun game neavând nevoie de prelungiri şi în tie-break-ul căruia Ruud a rupt echilibrul de la 4 egal.
Primul game care s-a decis la avantaje a fost al 4-lea din setul al doilea, pe serviciul norvegianului, care n-a avut însă de înfruntat acolo nicio minge de break,  cum n-a avut pe întreaga durată a partidei. El a câştigat singurul joc de retur din meci în importantul game 7, iar în următorul, canadianul a condus cu 30-0, dar a fost un simplu foc de paie [rezumatul video al partidei, la sfârşitul articolului].

Palmaresul direct a devenit 4-2 pentru Ruud [2-1 pe hard], care a obţinut astăzi a 7-a victorie în faţa unui adversar clasat în top 10 ATP, a 3-a din acest sezon [Credit: wikipedia.org]:

[punctele şi premiile financiare, în articolul introductiv]

De asemenea, s-a disputat şi primul meci de dublu, cel din Grupa Roşie:

2 imagini din timpul partidei

Lloyd Glasspool (Marea Britanie, 14 ATP la dublu) / Harry Heliovaara (Finlanda, 13) [6] – Marcelo Arevalo (El Salvador, 6) / Jean-Julien Rojer (Ţările de Jos, 5) [3] 7-5, 7-6(3 în 1h30′.