În prima semifinală a probei de simplu la Turneul Final ATP – “Nitto ATP Finals”, Novak Djokovic a câştigat a 4-a partidă la această ediţie şi s-a calificat în a 8-a finală aici: le-a câştigat pe cele din 2008, 2012-2015 şi le-a pierdut pe cele din 2016 şi 2018.  El va juca astfel pentru titlu în trei decenii diferite.

A resimţit oboseala celor 3h11′ jucate ieri – aşa cum a admis la interviul de pe teren, criticându-şi reacţiile mai slabe – dar experienţa i-a permis să-şi organizeze un joc economic, să rişte doar atunci când a fost nevoie şi în rest să-şi deranjeze adversarul.
Taylor Fritz, pe de altă parte, cu un joc crispat, tensionat – mult mai bun, totuşi, în setul al doilea în care şi-a valorificat forehand-ul şi combinaţiile serviciu-voleu – a părut apăsat de prezenţa în cea mai importantă semifinală a carierei, la turneele de Grand Slam s-a calificat doar într-un singur sfert de finală, anul acesta la Wimbledon – şi a reuşit prea puţine momente explozive, care să inverseze cursul partidei.

Şi-a creat o situaţie bună în setul al doilea, dar la 5-4, serviciul şi 30 egal, a fost deranjat de un spectator, a trimis în fileu, s-a enervat, nu a ştiut să se redreseze psihic, Nole a sesizat momentul şi a preluat din nou iniţiativa, încheind în favoarea lui partida a cărei miză financiară a fost 1.070.000 USD [punctele şi premiile financiare]:

Novak Djokovic (8 ATP) [7] – Taylor Fritz (9) [8] 7-6(5), 7-6(6)

Partida a durat 1h54′.
Djokovic a reuşit primul break, pentru 3-2, dar Fritz a egalat imediat. Acestea au fost şi singurele oportunităţi ale celor doi de a câştiga la retur în manşa întâi. În tie-break, Nole a câştigat ultimele 3 puncte de la 4-5.
Americanul a început setul al doilea cu un break – şi acum avea să rămână singura oportunitate -, astfel că la 5-3, mai întâi a primit apoi a servit pentru a egala şi în fiecare din cele două game-uri a condus, cu 30-0, respectiv 30-15.
A urmat momentul pe care l-am descris mai sus, iar în finalul partidei cei doi ne-au oferit trei puncte încântătoare de la 5-4. Novak a ratat cea dintâi minge de meci – o greşeală atipică pentru el -, dar a convertit-o pe a doua [rezumatul video al partidei, mai jos].

Palmaresul direct a devenit 6-0 pentru Novak, care a câştigat toate seturile în partidele jucate în format “două din trei” [palmaresul direct].

Aceasta a fost a 45-a lui victorie la Turneele Finale, locul 2 la acest capitol şi a 239-în faţa unui adversar clasat în top 10 ATP [ierarhiile ce trebuiesc actualizate cu câte trei unităţi].
El a câştigat 17 din ultimele 18 întâlniri sau 24 din ultimele 25 – dacă nu le punem la socoteală pe cele din Laver Cup.

Novak Djokovic va juca în a 7-a finală a sezonului, palmares: 4-2 – le-a câştigat pe cele de la ATP Masters 1000 Roma, Wimbledon, ATP 250 Tel Aviv şi ATP 500 Astana -, le-a pierdut pe cele de la ATP 250 Belgrad şi ATP Masters 1000 Paris – a 86-a a carierei pe hard, palmares 64 – 21 (16-6 indoor) şi a 130-a a carierei, palmares 90-39 [18-14 pe zgură, 8-4 pe iarbă]:

• 32 de Mare Şlem: 21-11
  • 8 la Turneele Finale ATP: 5-2
  • 56 Masters 1000: 38-18
  • 18 ATP 500: 15-3
  • 16 ATP 250: 11-5

În prima semifinală a probei de dublu, Rajeev Ram şi Joe Salisbury au obţinut a 4-a victorie şi au revenit în finala turneului, anul trecut fiind învinşi în ultimul meci de Nicolas Mahut / Pierre-Hugues Herbert.
Jucătorul american devenea vicecampion şi la ediţia 2016, alături de Raven Klaasen.

Rajeev Ram (SUA, 3 ATP la dublu) / Joe Salisbury (Marea Britanie, 4) [2] – Wesley Koolhof (Ţările de Jos, 1 ATP) / Neal Skupski (Marea Britanie, 1) [1] 7-6(7), 6-4 în 1h40′, după ce învingătorii au convertit în manşa întâi de-abia a 7-a minge de set, primele ratate la 5-4, atunci când primeau, următoarele 5 de la 6-2 şi la 8-7, fără ca adversarii să-şi creeze vreo oportunitate de a egala situaţia la seturi [rezumatul video al partidei, mai jos].

Pentru Ram / Salisbury, aceasta va fi a 4-a finală a sezonului, pe primele 3 le-au câştigat (în ordine) la ATP Masters 1000 Monte Carlo, Cincinnati şi US Open – tot în faţa aceloraşi Koolhof / N. Skupksi – unde câştigaseră titlul şi anul trecut.
Ei mai au în palmares titlul de la Australian Open 2020, unde au jucat şi finala din 2021.

Separat, pentru Rajeev Ram (număr 1 ATP timp de 5 săptămâni între 3 octombrie şi 6 noiembrie anul acesta, 38 de ani), aceasta este a 46-a finală a carierei – palmares: 25-20 -, iar pentru Joe Salisbury (număr 1 ATP timp de 26 de săptămâni, chiar înaintea partenerului său, între 4 aprilie şi 2 octombrie, tot anul acesta, 30 de ani), a 20-a, palmares: 11-8.