Oana, în rândul de jos, în mijloc, alături de colegele de la TC Padova
Credit Foto: “TC Padova”

Oana Simion (437 WTA, lider al clasamentului ITF) şi-a făcut datoria şi în etapa a doua pentru clubul la care joacă în campionatul italian – Tennis Club Padova – şi a câştigat partida cu echipiera Centro Sportivo Plebiscito (tot din Padova), Federica Arcidiacono (699 WTA, 39 ITF, 27 de ani).

Oana a câştigat cu 6-0, 7-6(1) în 1h44′, după ce în setul 2, a trebuit să revină de la 3-5, să salveze o minge de set, înainte de a aduce unul din cele 2 puncte ale echipei, întâlnirea terminându-se la egalitate.

TC Padova a încheiat grupa pe locul 2 cu o victorie şi un meci egal şi s-a calificat în play-off-ul pentru promovarea în Serie A, din poziţia de echipă cu cea mai bună linie de clasament, dintre cele de pe locul 2.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!