Credit foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro

Filip Jianu a obţinut astăzi a 3-a victorie în proba de Simplu Băieţi la Roland Garros 2019.
În partida din optimile de finală, el a câştigat în faţa unui adversar redutabil, afirmaţie confirmată de locurile pe care le ocupă Nakashima în clasamentul combinat al juniorilor, dar mai ales în ierarhia ATP:

Filip Jianu (15 ITF juniori, 367 ITF seniori, 17 ani) [15] – Brandon Nakashima (SUA, 4 ITF juniori, 525 ATP, 17 ani) [3] 6-7(3), 6-3, 6-4

Partida a durat 2h30′.
Filip a pierdut setul întrerupt ieri la 5-5 – şi în care revenise de la 2-5 –  dar şi le-a adjudecat pe următoarele două, după ce în decisiv pornise mai lent: 0-2. El a recuperat imediat break-ul şi l-a reuşit pe cel hotărâtor în jocul 7.
Filip a câştigat 119 puncte, iar adversarul lui 118, într-o partidă în care jucătorul nostru a convertit 6 din cele 13 şanse de break, iar americanul 4 din 12.

Filip acumulează 200 puncte ITF în clasamentul combinat al juniorilor – un spor net de 140 de puncte – pentru calificarea în sferturile de finală, unde îl va întâlni tot astăzi pe Holger Vitus Nodskov Rune (Danemarca, 8 ITF juniori, -, 16 ani) [7].