5 slideshow-uri a câte 5 imagini

Semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului masculin la Roland Garros 2019, întreruptă ieri în setul 3, s-a încheiat astăzi, după încă o pauză forţată, care a contribuit la dramatismul unei partide echilibrate şi de un excelent nivel tehnic:

Dominic Thiem (Austria, 4 ATP) [4] – Novak Djokovic (Serbia, 1 ATP) [1] 6-2, 3-6, 7-5, 5-7, 7-5

Partida a durat 4h13′.
Întreruperea de astăzi a survenit când scorul era 4-1 pentru Thiem (un break înainte) în setul decisiv. După reluare, austriacul a servit pentru finală la 5-3 şi a ratat două mingi de meci. Apoi s-a câştigat cu serviciul până în ultimul joc, când Thiem a salvat două mingi de 6-6 şi apoi a reuşit break-ul hotărâtor.
Dominic a convertit 9 din cele 22 de şanse de break – Novak, 7 din 12- , a reuşit 52 de lovituri direct câştigătoare – Nole, 39 – şi a comis 60 de erori neforţate, Nole, 53.

Aceasta a fost a 3-a victorie a lui Thiem în faţa lui Djokovic – din 9 întâlniri – după cele din sferturile de finală ale Roland Garros 2017 şi din optimile de finală ale Masters 1000 Monte Carlo 2018.

Dominic Thiem (25 de ani) s-a calificat în a doua finală de Mare Şlem, prima, anul trecut tot aici, în care a jucat cu adversarul pe care îl va întâlni şi mâine, Rafael Nadal (2) [2].
Pentru jucătorul austriac aceasta va fi a 3-a finală a sezonului – după Masters 1000 Indian Wells şi 500 Series Barcelona, ambele câştigate, înainte de cea de-a doua, îl elimina în semifinale pe Rafael Nadal, în singura lor întâlnire din 2019 – a 16-a pe zgură (9-6) şi a 21-a a carierei (13-7):

• 2 de Mare Şlem: 0-1
  • 3 ATP Masters 1000: 1-2
  • 4 ATP 500 Series: 3-1
  • 12 ATP 250 Series: 9-3

Cei doi jucători îşi vor păstra locurile din clasamentul ATP şi luni, indiferent de rezultatul finalei, premiul financiar al finalistului fiind de 1.180.000 € şi al semifinalistului de 580.000 €.