Anastasia Pavlyuchenkova pierduse primele 6 partide pe care le jucase  în sferturile de finală ale turneelor de Grand Slam: la Roland Garros 2011 – prima dată când ajungea în această fază -, Australian Open 2017, 2019, 2020, Wimbledon 2016, US Open 2011.

Astăzi a reuşit în sfârşit să se califice în semifinalele unui turneu major, după ce a câştigat partida din sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului Roland Garros 2021:

Anastasia Pavlyuchenkova (32 WTA) [31] – Elena Rybakina (22) [21] 6-7(2), 6-2, 9-7

Partida a durat 2h33′.
În primul set, Rybakina a câştigat la primire în jocul 4, avantaj pe care l-a pierdut în al 7-lea, dar a dominat tie-break-ul.
În al doilea, Pavlyuchenkova s-a desprins de la 2-2 şi a prelungit această serie şi în decisiv, 2-0, cu break în jocul al doilea. Dar jucătoarea kazahă – de fapt, o rusoaică get-beget, născută la Moscova, care reprezintă Kazahstanul din 2018, ca destule alte foste şi noi compatrioate – a revenit în forţă cu trei jocuri câştigate la rând, dintre care două break-uri. Doar că Anastasia a reuşit imediat rebreak-ul pentru 3 egal. De acolo s-a câştigat cu serviciul până în ultimul joc al partidei, toate fără prelungiri. Dar cu Rybakina servind mereu pentru a rămâne în meci şi presiunea suplimentară de rigoare. A revenit de două ori de la 0-30, la 5-6 şi 6-7, dar în cele din urmă nu a mai reuşit să facă faţă la serviciu şi în game-ul 16, Pavlyuchenkova s-a desprins de la 30 egal.

Anastasia şi Elena se vor reuni mâine de aceeaşi parte a fileului, pentru sferturile de finală ale probei de dublu.

Anastasia (clasament maxim: 13 WTA / iulie 2011, 29 de ani) s-a  calificat în semifinalele unui turneu de Grand Slam la a 52-a participare, doar Barbora Strycova reuşise acest rezultat după mai multe participări: 53.

Ea acumulează deocamdată 780 de puncte WTA – datorită cărora va reveni printre primele 25 de jucătoare ale ierarhiei WTA (estimare, neoficial) -, un premiu financiar în valoare de 375.000 € şi o va întâlni în semifinale pe Tamara Zidansek (85 WTA), care câştigase mai devreme celălalt sfert de pe jumătatea inferioară a tabloului, după o partidă cu o desfăşurare a scorului asemănătoare.
Ele nu s-au mai întâlnit până acum.

Miercuri se vor disputa sferturile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului, zi în care echipa Irina Begu / Nadia Podoroska va juca de asemenea în sferturile de finală ale probei de dublu. Partida lor a fost programată prima de pe arena Simonne Mathieu şi va începe la ora 12.00.