Novak Djokovic era condus ieri, în partida din optimile de finală ale Roland Garros 2021 cu 2-0 la seturi de tânărul Lorenzo Musetti – 7-6(7), 7-6(2) – şi se prefigura o enormă surpriză.
Tânărul italian (76 ATP, 19 ani) – prezent pentru prima oară pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam – jucase până atunci formidabil şi liderul ierarhiei ATP nu reuşise să preia iniţiativa.
Scorul primelor seturi se formase după câte un schimb de break-uri în ambele, în jocurile 4 şi 5 – în cel dintâi, Nole a câştigat primul la retur, în al doilea, Lorenzo -, un prim tie-break în care italianul a convertit a treia şansă de set, fără ca sârbul să aibă vreuna şi un al doilea dominat categoric de Musetti.

Dar după setul al doilea a urmat o pauză destul de lungă de vestiar, în care, după spusele lui Nole la conferinţa de presă:

Mi-am schimbat lenjeria de corp, nu am folosit toaleta, dacă chiar vreţi să ştiţi. Prinde bine să te resetezi mental. Am mai procedat aşa în trecut.

În orice caz, resetarea a funcţionat cum nu se poate mai bine, căci Djokovic – care ar fi fost eliminat în situaţia în care s-ar fi jucat în formatul două seturi din trei – a dominat mai mult decât categoric: a câştigat setul al 3-lea cu 6-1 în 28′ – 24-10 scorul la puncte -, pe al 4-lea cu 6-0 în 19′ – scor la puncte: 25-4 -, iar în decisiv, la 4-0, după ce câştigase doar 4 din cele 20 de puncte jucate, Musetti a abandonat.

Deşi părea accidentat el nu a invocat asta la conferinţă de presă [videoclip, la sfârşitul ştirii]:

Nu, nu, nu a fost vorba despre o accidentare. Doar nişte cârcei şi o durere minoră în zona lombară. Dar nu mai eram capabil să câştig vreun punct şi din respect pentru publicul prezent am decis să mă retrag.

În sferturile de finală, Novak Djokovic (1) [1] îl va întâlni pe Matteo Berrettini (9) [9], care a beneficiat de retragerea din turneu a lui Roger Federer (8) [8].
Matteo va juca pentru prima oară în această fază la Roland Garros şi pentru a doua oară la un turneu de Grand Slam, după US Open 2019, unde se califica în semifinale.

Nole a câştigat singura întâlnire dintre ei până acum, în grupele Turneului Final ATP 2019.

Credit Foto: @atp, @rolandgarros, @usopen

Pe al doilea sfert, Rafael Nadal (3) [3] a câştigat în trei seturi cu Jannik Sinner (19) [18] şi a ajuns acum la 35 consecutive câştigate la Roland Garros. Ultimul set pierdut era cel cu care Dominic Thiem îl egala la 1 în finala Roland Garros 2019. Le câştiga pe următoarele două, alte 21 pentru titlul de anul trecut şi 12 la cea de acum.

Adversar în sferturile de finală îi va fi Diego Schwartzman (10) [10] care a trecut de Jan-Lennard Struff (42): 7-6(9), 6-4, 7-5 în 3h2′, după ce în primul set a revenit de la 1-5, salvând pe parcurs 6 mingi de set – încă una în tie-break – şi a convertit a 4-a oportunitate pe care şi-a creat-o. În setul al doilea a revenit în două rânduri, după ce a avut un break în urmă, iar în  al treilea a rezistat revenirii jucătorului german, după ce acesta  îl egalase de la 4-0.

Diego va juca în al treilea sfert de finală la Roland Garros, al doilea consecutiv, după cele din 2018 şi 2020, atunci când a ajuns în semifinale, cel mai bun rezultat la un turneu de Grand Slam. A mai fost prezent în sferturile US Open 2017 şi 2019.
Palmaresul direct îi este favorabil lui Rafa: 10-1.