Marin Cilic performează din nou la turneele majore. Andrey Rublev trece de un Jannik Sinner reaccidentat

Despre optimile de finală de pe al treilea sfert al tabloului Roland Garros 2022, vorbisem aseară [articol actualizat]. În urma acestora se ştia că jumătatea inferioară va da un finalist în premieră la Roland Garros.

Pe al 4-lea sfert al tabloului, primul jucător calificat în sferturi a fost Andrey Rublev (7 ATP) [7], care a beneficiat de abandonul lui Jannik Sinner (12) [11] – din cauza a ceea ce a părut o accidentare la genunchi – când scorul era 1-6, 6-4, 2-0 şi trecuse 1h23′ de la începutul partidei.
Problemele fizice ale italianului încep să se înmulţească în mod îngrijorător: abandonase şi în sferturile ATP Masters 1000 Miami, la Indian Wells se retrăsese înaintea optimilor, ca să nu mai vorbim că ATP 500 Rotterdam şi ATP 250 Marsilia le ratase din cauza covidului.

Andrey Rublev (clasament maxim: 5 ATP / septembrie 2021, 24 de ani) s-a calificat astfel pentru a doua oară în sferturile Roland Garros – prima dată în 2020 – şi pentru a 5-a oară la un turneu major: Australian Open 2021, US Open 2017 şi 2020.

Adversar în această nouă tentativă de a se califica pentru prima dată în semifinale îi va fi campionul de la US Open 2014 – finalist la Wimbledon 2017 şi Australian Open 2018 –  Marin Cilic (23) [20], veteranul croat învingându-l categoric luni  pe Daniil Medvedev (2) [2]: 6-2, 6-3, 6-2 în 1h45′ [videoclip cu momentele importante, mai jos].

Nu că acest rezultat ar fi vreo supriză, cunoscută fiind lipsa de apetit a jucătorului născut la Moscova pentru turneele pe zgură – aici, sferturi, anul trecut, precedate de 4 eliminări în primul tur – mai ales acum, proaspăt revenit după o accidentare, dar, oricum, aceasta a fost prima victorie a lui Cilic în faţa lui, la a 4-a întâlnire, iar jucătorul croat revine în sferturile unui turneu major după US Open 2018.
De asemenea, el a obţinut a 13-a victorie a carierei în faţa unui jucător din top 5 ATP, a 35-a în faţa unuia din top 10.

Marin Cilic (clasament maxim: 3 ATP / ianuarie 2018, 33 de ani) va juca pentru a 3-a oară în această fază a turneului, după 2017 şi 2018, iar per total turnee majore, pentru a 14-a oară (Australian Open – 2 , Wimbledon – 4, US Open – 5].

Palmaresul direct dintre Rublev şi Cilic îi este favorabil celui dintâi: 4-2 [0-1 pe zgură], dar ultima partidă a fost câştigată de Marin:

Credit Info: atptour.com

Astăzi se dispută sferturile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului, cu ZverevAlcaraz, care va începe la ora estimată 16.00 şi clasicul Djokovic Nadal, în continuare, dar nu mai devreme de ora 21.45.