..

[1 iunie]

Daria Kasatkina, a 5-a victorie în două seturi, pentru prima semifinală la un turneu major. Iga Swiatek, a 33-a victorie la rând, pentru a treia

La fel ca pe jumătatea inferioară a tabloului Roland Garros 2022, cea dintâi jucătoare calificată în semifinale, pe cea superioară, va fi prezentă pentru prima dată în această fază la un turneu de Grand Slam, dar spre deosebire de ele, la a treia încercare.
Daria Kasatkina, căci despre ea este vorba, mai jucase sferturi legate, la Roland Garros şi Wimbledon 2018.

Astăzi, în sferturile de finală, Daria Kasatkina (20 WTA) [20] a depăşit această bornă după ce a câştigat a 5-a partidă în două seturi la ediţia actuală: 6-4, 7-6(5) în 2h8′ cu Veronika Kudermetova (29 WTA) [29].
Dar dacă în primele 4 meciuri îşi pierduse doar de două ori serviciul, acum adversara ei a reuşit să câştige de patru ori la retur, o dată în primul şi de trei ori în al doilea set.
Astfel că Dasha a trebuit să revină de la 1-3 în ambele seturi, în al doilea a avut un break în urmă şi la 4-5, iar în tie-break a ratat primele 4 mingi de meci, de la 6-1.

Ea şi-a asigurat un progres până cel puţin pe locul 13 WTA şi se apropie de maximul carierei – 10 WTA / 22 octombrie 2018 – şi datorită celorlalte rezultate din acest sezon.

În semifinale o va întâlni pe Iga Swiatek (1 WTA) [1] care, avertizată de păţania din turul precedent – a se citi, setul pierdut – dar şi de forţa adversarei de astăzi, a fost prudentă şi a câştigat a 33-a partidă consecutivă din circuit: 6-3, 6-2 în 1h29′ Jessica Pegula (11) [11].
Nu i-a fost chiar atât de uşor pe cât o arată scorul, pentru că jucătoarea din Polonia a început partida cu un break, pe care Pegula l-a recuperat imediat şi apoi s-a desprins de la 3-3, două dintre jocuri fiind câştigate la retur.
Iar în setul al doilea liderul ierarhiei WTA a anulat singura oportunitate de break a adversarei din această manşă – în game-ul al treilea – şi a mai câştigat de două ori la retur, ultima dată în cel din urmă joc al partidei, atunci când a convertit a 4-a minge de meci.

Iga revine în semifinalele Roland Garros după ediţia 2020 – atunci când devenea campioană – şi are acum un palmares 19-2 la turneul de Grand Slam pe zgură. Între timp a mai jucat în penultima fază a unui turneu major, anul acesta la Australian Open.

În ce priveşte topul victoriilor consecutive în circuit, ea se clasează acum singură pe poziţia a 3-a, fiind devansată doar de surorile Williams:

35 de victorii – Venus Williams, ultima, în 2000
34 – Serena
Williams, 2013
33 – Iga Swiatek, 2022
32 – Justine
Henin, 2008

Palmaresul direct dintre Iga şi Daria, îi este favorabil celei dintâi, 3-1 [0-0 pe zgură], toate cele trei victorii ale ei fiind obţinute anul acesta:

[31 mai]

Coco Gauff şi Martina Trevisan s-au calificat pentru prima dată în semifinalele unui turneu de Grand Slam. Se vor întâlni în cea de pe jumătatea inferioară a tabloului

Astăzi, sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului Roland Garros 2022 le-au prilejuit lui Coco Gauff şi Martinei Trevisan calificarea pentru prima dată în semifinalele unui turneu major.

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Ambele au reuşit această performanţă, după ce mai fuseseră o dată prezente în sferturi, tot aici, la ediţiile 2021, respectiv 2020.

Coco Gauff (23) [18] a eliminat astăzi o compatrioată din altă generaţie, pe campioana de la US Open 2017 şi finalista de la Roland Garros 2018, Sloane Stephens (64): 7-5, 6-2 în 1h30′ [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos].

Palmaresul direct a devenit acum 1-1.

Gauff nu numai că nu a pierdut vreun set în cele 5 partide câştigate aici, dar niciuna dintre acestea nu a durat mai mult de 1h30′.

Ea a devenit a 7-a, la 18 ani, două luni şi 23 de zile (n. 13 martie 2004, calculat până la data la care se încheie turneul), cea mai tânără jucătoare (de la începutul anilor 90) care se califică în semifinalele unui turneu de Grand Slam fără să piardă vreun set [Credit: @JeuSetMaths]:

De asemenea, a devenit şi cea mai tânără jucătoare care se califică în semifinale consecutive la turnee de Grand Slam, după Nicole Vaidisova în 2007 (la 17 ani şi o lună)

Foarte tânăra Coco Gauff (clasament maxim: 15 WTA / aprilie 2022) mai bifează astfel o bornă în cariera ei precoce, în care a câştigat până acum două titluri WTA 250, Linz 2019 (hard indoor) şi Parma 2021 (zgură) şi a jucat o semifinală WTA 1000, la Roma 2021.

Martina Trevisan (59) a avut nevoie de trei seturi pentru a o învinge pe pe finalista US Open 2021, Leylah Fernandez (18) [17]: 6-2, 6-7(3), 6-3 în 2h21′, deşi a avut o şansă de a încheia partida în două, ratată la 5-4, aflată la retur [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos] Aceasta a fost prima lor întâlnire şi a treia victorie a Martinei în faţa unei jucătoare clasate în top 20 WTA (două dintre acestea în faţa unora din top 10).

După ce juca sferturile de la Roland Garros 2020, evoluţia Martinei Trevisan (59) intrase într-un profund con de umbră, nu mai legase două victorii în circuitul principal, până acum două săptămâni la WTA 250 Rabat, acolo unde îşi anunţa revenirea şi câştiga primul titlu WTA al carierei, la prima finală disputată, astfel că acum este în cursul unei serii de 10 victorii.
Clasată acum pe cel mai bun loc al carierei, jucătoarea italiană, care a împlinit 28 de ani pe 3 noiembrie, este sigură că îşi va îmbunătăţi semnificativ cea mai bună poziţionare, oricum printre primele 30 de jucătoare ale ierarhiei.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o dată, tot aici, la ediţia 2020, atunci când cea din Italia câştiga în turul 2 (R64): 4-6, 6-2, 7-5.

Ordinea de joc – 31.05 – Roland Garros 2022

@ Paris

[31 mai]

Gabriela Ruse şi Marta Kostyuk, învinse pe linia de sosire

După trei victorii la Roland Garros 2022, Gabriela Ruse şi Marta Kostyuk au pierdut astăzi, în sferturile de finală, după o partidă în care au avut mai mereu iniţiativa, au avut momente de joc excelente, dar au ratat puncte importante în primul şi în al treilea set:

Madison Keys (503 WTA la dublu) / Taylor Townsend (1044) – Marta Kostyuk (Ucraina, 66) / Gabriela Ruse (84) 7-6(5), 2-6, 7-5

Partida a durat 2h26′.
Gabi şi Marta au condus în primul set cu 2-0, au fost egalate la 2 şi de acolo s-a mers cu serviciul până în tie-break, unde au avut din nou avantaj, 3-0, apoi 5-4, înainte de a pierde ultimele 3 puncte.
În schimb, echipa româno-ucraineană a dominat categoric setul al doilea, atunci când după schimbul de break-uri din primele două jocuri a mai câştigat de două ori la retur.
În setul decisiv, Ruse / Kostyuk au avut în două rânduri un break înainte, pentru 2-0 şi 4-2, au fost de fiecare dată egalate. La 5-5 au ratat o minge de break, iar în jocul următor şi-au pierdut serviciul, Marta încheind partida cu o dublă greşeală.

Gabi şi Marta rămân cu acumulările cuvenite calificării în sferturi, care le asigură ambelor noi clasamente maxime, jucătoarei noastre în apropierea top 50 şi celei ucrainene cu circa 10 locuri mai sus.

@ Paris

[31 mai]

Gabriela Ruse şi Marta Kostyuk joacă marţi în sferturi. Iga Swiatek la cota 32, dar după ce a pierdut un set

Dacă despre cele patru jucătoare calificate în sferturile de finală ale Roland Garros 2022, de pe jumătătea inferioară a tabloului, vorbeam marţi dimineaţă, despre primele două de pe cea superioară şi despre Jessica Pegula care a trecut de Irina Begu, ieri după-masă, cea de-a opta care s-a calificat în sferturi este liderul ierarhiei WTA, Iga Swiatek, care astăzi împlineşte 21 de ani.

După ce în turul 3 (R32) câştigase fără să aibă o evoluţie la fel de convingătoare precum în partidele precedente, ieri, în optimile de finală (R16), a pierdut un set, ceea ce a ajuns, iată, să fie considerat un eveniment: 6-7(5), 6-0, 6-2 în 2h45′ cu Qinwen Zheng (74) [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos], cea care o învingea pe Simona în turul 2 (R64).
Pe ultimul îl pierduse în faţa Liudmilei Samsonova, în semifinalele WTA 500 Stuttgart, pe 23 aprilie.

Şi felul în care i-a scăpat Igăi acel prim set a fost desigur neobişnuit pentru nivelul de superioritate cu care ne-a obişnuit, căci a ratat trei mingi de set la 5-3 şi serviciul, alte două la 6-5, aflată la primire, iar în tie-break a pierdut cinci puncte de la 5-2.
A pierdut doar 8 puncte în setul al doilea, în timpul căruia jucătoarea chineză a cerut un time-out medical. La confernţa de presă a explicat că a avut şi o problemă la picior, dar că durerile abdominale au fost cele mai grave, acestea fiind cauzate de ciclul menstrual şi că uneori, pe teren, îşi doreşte să fie bărbat:

Cu toate acestea, Qinwen şi-a revenit într-o oarecare măsură şi în prima parte a decisivului a opus o rezistenţă semnificativă. la 1-2 ratând şi două mingi de re-break.

Iga Swiatek a câştigat a 32-a partidă la rând în circuit şi o egalează în ierarhia la acest capitol pe Justine Henin pe poziţia a 3-a:

34 – Serena
Henin, 2008
32 – Iga Swiatek, 2022

De asemenea, are acum un palmares 18-2 la Roland Garros şi se clasează astfel într-un top al jucătoarelor şi jucătorilor, după primele 20 de partide jucate aici, astfel: Nadal – 20 victorii din 20, Kodes, Borg, Court, Evert, Seles – 19 victorii, Courier şi Swiatek – 18.
Jan Kodes şi Margaret Court jucaseră aici şi înaintea Erei Open [sursă:@JeuSetMaths].

În al 3-lea sfert de finală pe care îl va disputa la Roland Garros, al 4-lea la un turneu major – a mai fost prezentă în semifinalele Australian Open, anul acesta – Iga o va întâlni pentru a 3-a oară în carieră pe Jessica Pegula (11) [11] – a 3-a jucătoare din SUA prezentă în sferturi – victoriile fiind până acum împărţite:

Dar sferturile de pe jumătatea superioară se vor juca miercuri, astăzi (marţi) urmând să se dispute cele de pe jumătatea inferioară – primele două meciuri de pe arena Philippe Chatrier, începând cu ora 13.00 – dar şi partida din sferturile de finală ale probei de dublu:

Imagini din timpul partidei din optimi

Marta Kostyuk (Ucraina, 66 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (84) – Madison Keys (503) / Taylor Townsend (1044), care a fost programată în meciul al doilea de pe arena Simonne Mathieu şi va începe cel mai devreme la ora 13.00:

@ Paris

[30 mai]

Irina Begu, câteva puncte lipsă pentru primele sferturi la un turneu major

După 3 victorii la Roland Garros 2022, Irina Begu a ratat a treia oportunitate pe care şi-a creat-o în carieră, de a se califica în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam.
Şi totuşi, astăzi începuse foarte bine, ordonată, aşezată bine pe teren, fără complicaţii inutile, ceea ce i-a adus primul set şi al 5-lea din tot atâtea jucate în carieră cu Jessica Pegula.
Dar câte un joc de serviciu pierdut în următoarele două seturi şi câteva şanse de a câştiga la retur ratate în primul şi în ultimul game al decisivului, au privat-o de victorie. Adversara ei a fost mai şireată, a adoptat o atitudine defensivă, lăsând-o pe Irina să-şi asume riscurile în atac şi provocând-o astfel să facă doar câteva greşeli în plus, dovadă şi scorul strâns la puncte:

Jessica Pegula (11) [11] Irina Begu (63 WTA) – 4-6, 6-2, 6-3

Partida a durat 2h8′.
Irina a început partida cu un break, convertind prima oportunitate. Alte şanse de a câştiga la retur nu au mai fost de nicio parte până în jocul 8, atunci când Pegula a reuşit re-break-ul şi a egalat la 4. Dar în următoarele două game-uri, jucătoarea noastră nu a mai pierdut decât un punct.
În setul al doilea, doar jucătoarea americană şi-a creat şanse de break. În game-ul 4 a convertit-o pe a doua, după un joc cu multe ratări ale Irinei şi apoi a închis cu un nou break.
Irina a condus cu 40-0 la primire în cel dintâi joc al decisivului, dar a pierdut următoarele 5 puncte. Şi-a pierdut din nou serviciul în acelaşi joc 4 şi a ratat singura şansă de re-break pe care şi-a mai creat-o, în ultimul game al partidei.
Irina a câştigat 83 din punctele disputate (50 la serviciu / 33 la retur) şi Jessica, 88 (55 / 33).

Jucătoarea noastră rămâne cu acumulările cuvenite calificării în optimile de finală, care îi vor permite să revină în top 50 WTA, iar Jessica Pegula, care se clasează acum pe cel mai bun loc al carierei, după ce în acest sezon a jucat finala WTA 1000 Madrid, semifinale la WTA 1000 Miami şi sferturi la Australian Open, are şanse bune să intre după turneu în top 10 WTA, o va întâlni în sferturile de finală pe învingătoarea din partida Iga Swiatek (1) [1]Qinwen Zheng (74), care se dispută acum.

Ordinea de joc – 30.05 – Roland Garros 2022

@ Paris

[30 mai]

Daria Kasatkina va juca după patru ani în sferturile unui turneu de Grand Slam. Veronika Kudermetova, pentru prima dată

La fel ca pe jumătatea inferioară a tabloului Roland Garros 2022, unul din sferturile de finală de pe cea superioară – al doilea – se va disputa între compatrioate:

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography & @rolandgarros

Veronika Kudermetova (29 WTA) [29] Daria Kasatkina (20) [20], palmares direct: 0-1, partidă câştigată de eleva antrenorului Carlos Martinez în sferturile WTA 500 St. Petersburg 2021.

Astăzi, în optimile de finală, Daria Kasatkina a dominat-o pe Camila Giorgi (30) [28]: 6-2, 6-2 în 1h23′, după ce a salvat câte 3 mingi de break ale italiencei în fiecare set.
Palmaresul direct a devenit astfel 2-0 pentru jucătoarea născută la Toliatti.

Daria (clasament maxim: 10 WTA / octombrie 2018, 25 de ani) s-a calificat pentru a 3-a oară în sferturile unui turneu de Grand Slam, după Roland Garros şi Wimbledon, ambele în 2018 şi continuă un sezon bun, în care a jucat semifinale la WTA 250 Melbourne 1, WTA 500 Sydney şi, mai recent, la WTA 1000 Roma, cu 3 victorii în faţa unor jucătoare din top 5 WTA.
Aici, Camila Giorgi a fost primul cap de serie pe care l-a întâlnit, dar în cele 4 partide câştigate nu a pierdut niciun set şi doar două game-uri în care a servit.

Veronika Kudermetova a eliminat-o în optimi pe Madison Keys (22) [22], după ce a pierdut categoric primul set, l-a închis greu pe al doilea – a convertit a 7-a minge de set, la 5-3, aflată la serviciu – şi a dominat decisivul: 1-6, 6-3, 6-1 în 1h41′. Aceasta a fost prima lor întâlnire.

Veronika Kudermetova (clasament maxim: 22 WTA / aprilie 2022, 25 de ani) pe de altă parte, s-a calificat pentru prima dată în sferturi la un turneu de Grand Slam, la fel cum şi optimile de finală fuseseră o premieră.
Anul acesta, a pierdut 3 finale: WTA 250 Melbourne 1 – învinsă de Simona -, WTA 500 Dubai şi WTA 250 Istanbul şi a mai jucat sferturi la WTA 1000 Indian Wells.
Aici, în turul 3 (R32) obţinuse a 4-a victorie a carierei în faţa unei jucătoare din top 5 WTA, e drept, după abandonul. Paulei Badosa (4) [3], singurul cap de serie pe care l-a eliminat până acum.

@ Paris

[30 mai]

Trevisan, a 9-a victorie consecutivă în circuit; aici nu a pierdut încă niciun set. Stephens, redivivus. Fernandez ameninţă din nou. Gauff, în sferturi pentru al doilea an la rând

Primele partide disputate în optimile de finală ale Roland Garros 2022 au fost cele de pe jumătatea inferioară a tabloului.

Pe al treilea sfert al tabloului, Martina Trevisan (59) revine în sferturile de finală ale Roland Garros, după ediţia 2020, acestea fiind şi singurele ei prezenţe printre ultimele 8 jucătoare la un turneu major. Ea a venit aici, după ce acum două săptămâni câştiga titlul la WTA 250 Rabat, aşadar este în cursul unei serii de 9 victorii consecutive.
Anul acesta s-a calificat în sferturi fără să piardă vreun set, dar şi fără să elimine vreun cap de serie în primele 4 partide, situaţie care se va schimba în următoarea partidă, atunci când o va întâlni, pentru prima dată în carieră, pe finalista US Open 2021, Leylah Fernandez (18) [17] şi ea la a doua prezenţă în sferturile de finală ale unui turneu major.

Pe al 4-lea sfert al tabloului, Coco Gauff (23) [18], revine la rândul ei în sferturile Roland Garros, după ediţia trecută, la fel, şi ea va juca pentru a doua oară în acestă fază la un turneu major.

Adversară îi va fi compatrioata ei, Sloane Stephens (64), cea care trecea de Sorana în turul 2 (R64) şi ieri a obţinut o victorie categorică în faţa unui alt cap de serie: 6-2, 6-0 în 1h3′ cu Jil Teichmann (24) [23].
Sloane a fost finalistă aici în 2018 – atunci când Simona câştiga primul titlu de Grand Slam al carierei – şi a mai jucat în sferturile ediţiei 2019. Ea a mai fost prezentă de 4 ori în această fază la celelalte 3 turnee majore: Australian Open – 2013 (semifinale), Wimbledon 2013, US Open 2017 (titlu) şi 2018.
Cele două jucătoare americane s-au mai întâlnit o dată, în turul 2 al US Open 2021, atunci când Sloane câştiga: 6-4, 6-2.

Astăzi (luni) se vor disputa optimile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului, inclusiv partida Irinei:

@ Paris

[29 mai]

Gabriela Ruse / Marta Kostyuk – adversarele din sferturile de finală

Echipa Marta Kostyuk (Ucraina, 66 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (84), care se calificase ceva mai devreme în sferturile de finală ale Roland Garros 2022, va juca în această fază a turneului [tabloul în format PDF, actualizat, mai jos] cu echipa din SUA, Madison Keys (503) / Taylor Townsend (1044), care a eliminat la rândul ei o echipă cotată printre capii de serie: Asia Muhammad (SUA, 38) / Ena Shibahara (Japonia, 8) [9]: 7-6 (12), 6-2 în 1h39′, după ce învingătoarele au salvat în tie-break 4 mingi de set – la 5-6, 6-7, 7-8 şi 9-10, înainte de a o converti pe a 4-a a lor, primele trei ratate la 9-8, 11-10 şi 12-11.
Şi pentru Keys / Townsend aceasta este a doua victorie în faţa unor capi de serie aici, după ce în turul 2 (R32) le eliminau pe Caroline Dolehide / Storm Sanders [7]. În primul tur (R64) treceau de Irina Bara / Ekaterine Gorgodze.

Madison Keys (clasament maxim la dublu: 115 WTA / septembrie 2014, 27 de ani) şi Taylor Townsend (clasament maxim: 64 / martie 2017, 26 de ani) joacă aici pentru prima dată împreună.
Madison nu a jucat până acum în nicio finală în proba de dublu, iar Taylor în trei, cu un titlu câştigat la WTA 250 Auckland 2020 (/ Asia Muhammad).

Partida nu este programată mâine, zi în care Madison Keys va juca în proba de simplu, în optimile de pe jumătatea superioară a tabloului.

Ordinea de joc – 29.05 – Roland Garros 2022

@ Paris

[29 mai]

Partida Irina Begu – Jessica Pegula a fost programată

Irina Begu va juca luni a 4-a partidă la Roland Garros 2022.

Partida din optimile de finală de pe primul sfert al tabloului:

Irina Begu (63 WTA) – Jessica Pegula (11 WTA, clasată pe cel mai bun loc al carierei începând cu 9 mai, 28 de ani împliniţi pe 24 februarie) [11], palmares direct 2-0:

a fost programată a 3-a de pe arena Suzanne Lenglen, unde sesiunea începe la ora 12.00, după un meci din turneul feminin şi altul din cel masculin, aşadar ora estimată de start va fi 15.30.

Vom reveni cu avancronica partidei

@ Paris

[19 mai]

Halep, Cîrstea, Ruse, Begu şi Bogdan – adversarele din primul tur. Repartiţia capilor de serie pe tablou. Analiză succintă a tabloului. Câteva date despre turneu

Anul acesta se dispută a 126-a ediţie a turneului de la Roland Garros.
Prima ediţie a turneului feminin s-a disputat în 1897.
Câştigătoarele cupei Suzanne Lenglen în Era Open şi finalistele, la sfârşitul articolului, cu Virginia Ruzici şi Simona Halep, campioane în 1978, respectiv 2018, regretata Florenţa Mihai – vicecampioană în 1977 -, Virginia Ruzici, în 1980 şi Simona Halep, în 2014 şi 2017.

La Roland Garros 2022 va fi prezentă deţinătoarea titlului, Barbora Krejcikova, iar dintre fostele campioane, în afara Simonei, au venit cele din 2020Iga Swiatek -, 2017 – Jelena Ostapenko şi 2016, Garbiñe Muguruza.

Au fost acordate 8 wild card-uri, 6 jucătoarelor franceze – Harmony Tan (112 WTA), Fiona Ferro (139), Tessah Andrianjafitrimo (142), Elsa Jacquemot (216), Leolia Jeanjean (225), Carole Monnet (249) – şi câte unul la schimb cu Tennis Australia – Daria Saville (130) – şi USTA, Katie Volynets (136).

Primele 8 jucătoare calificate pe tabloul principal

Cele 5 jucătoare din România acceptate direct la Roland Garros 2022lor li se va alătura în orice caz Irina Bara, poate şi Mihaela Buzărnescu – au fost poziţionate pe tabloul principal, în urma tragerii la sorţi [tabloul în format PDF, la sfârşitul articolului]:

Simona, Sorana – cu antrenorul Adrian Cruciat şi Irina – cu Petra Kvitova, în timpul antrenamentelor la Roland Garros
Credit Foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro

• primul sfert, prima optime:

Simona Halep (19 WTA) [19]Ana Konjuh (Croaţia, 66, clasament maxim: 20 WTA / 31 iulie 2017, 24 de ani)

Palmares direct: 1-0

• primul sfert, optimea a doua:

Irina Begu (62) – Jasmine Paolini (Italia, 56, clasament maxim: 44 WTA / 22 februarie 2022, 26 de ani)

Palmares direct: 2-1

• al 4-lea sfert, prima optime:

Gabriela Ruse (52) – Elise Mertens (Belgia, 33, clasament maxim: 12 WTA / 26 noiembrie 2018, 26 de ani) [31]

Palmares direct: 0-0

• al 4-lea sfert, optimea a doua:

Ana Bogdan (91) – Viktoria Azarenka (B̶e̶l̶a̶r̶u̶s̶, 15, clasament maxim: 1 WTA / 30 ianuarie 2012, 32 de ani) [15]

Sorana Cirstea (27) [26]Tatjana Maria (Germania, 107, clasament maxim: 46 WTA / 16 noiembrie 2017, 34 de ani)

Palmares direct: 2-0