Doi capi de serie, eliminaţi pe jumătatea superioară. Camilo Ugo Carabelli, performerul de ieri. Carlos Alcaraz, lovitura zilei

Duminică s-au disputat primele meciuri de pe jumătatea superioară a tabloului Roland Garros 2022.
Doi capi de serie au fost eliminaţi în partidele:

Pablo Cuevas (149 ATP) – Jenson Brooksby (34) [31] 6-2, 6-1, 6-2 în 1h32′

Tallon Griekspoor (58) – Alejandro Davidovich Fokina (28) [25] 2-6, 6-0, 6-4, 6-3 în 2h16′

Neerlandezul a obţinut astfel prima victorie pe tabloul principal de la Roland Garos. La US Open 2021 şi Australian Open 2022 mai câştigase câte un meci.
Davidovich Fokina jucase sferturi de finală aici, anul trecut şi anul acesta fusese finalist la ATP Masters 1000 Monte Carlo.

Carabelli, ieri

Dar performerul de ieri a fost argentinianul Camilo Ugo Carabelli (Argentina, 155, clasament maxim: 152 / 2 mai 2022, împlinește 23 de ani pe 17 iunie), venit din calificări, l-a eliminat pe Aslan Karatsev (41): 6-3, 4-6, 6-4, 3-6, 7-6[10-5] în 4h17′, după ce a revenit de la 2-5 în setul decisiv şi a câştigat primul super tie-break jucat la Roland Garros.
E drept, că jucătorul născut la Vladikavkaz a fost chinuit de crampe şi la 4-2 în ultimul set a cerut time out medical.

Oricum pentru Camilo Ugo Carabelli, aceasta este cea mai importantă victorie – în funcţie de locul adversarului învins – dar şi prima pe un tablou principal din circuitul GS / ATP. Până aici jucase doar la două turnee ATP, pierzând de fiecare dată în prima rundă a calificărilor.

Dominic Thiem (190) rămâne în continuare fără victorie după revenirea în circuit: a pierdut a 7-a partidă de atunci, ieri în faţa bolivianului Hugo Dellien (90), care a câştigat în trei seturi [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos, la fel şi rezultatele complete, în tabloul PDF].

Félix Auger-Aliassime (9) [9] a câştigat prima dată în carieră, după ce a fost condus cu 2-0 la seturi [videoclip, mai jos].

Alexander Zverev (3) [3] şi Carlos Alcaraz (6) [6] au debutat cu victorii în trei seturi, spaniolului i-a aparţinut şi lovitura zilei [videoclipuri, mai jos], iar astăzi vor intra în turneu deţinătorul titlului, Novak Djokovic (1) [1] – ultimul meci de pe Philippe Chatrier, va începe cel mai devreme la 21.45 – şi de 13 ori campionul Rafael Nadal (5) [5], tot pe arena centrală, în meciul al 3-lea, cu începe de la ora estimată 16.00.