Holger Rune, la cel mai bun rezultat al carierei: sferturi de finală la un turneu de Grand Slam

Holger Rune mai obţinuse o victorie în scurta sa carieră la un jucător clasat în top 5 ATP, acum o lună, în optimile ATP 250 München, dar aceea a trecut relativ nebăgată în seamă, bănuindu-se că Alexander Zverev (3 ATP) se menajase pentru turneele importante pe zgură ce aveau să urmeze.

Astăzi, însă, orice dubiu a dispărut, pentru că tânărul danez, clasat pe cel mai bun loc al carierei – 40 ATP – l-a eliminat în optimile de finală ale Roland Garros 2022 pe finalistul de anul trecut, Stefanos Tsitsipas (4) [4]: 7-5, 3-6, 6-3, 6-4 în 3h1′, după ce învingătorul a condus în setul 4 cu 5-2 – două break-uri înainte – a pierdut un joc de serviciu la zero, dar în ultimul al meciului a închis după ce a salvat trei mingi pentru 5 egal ale grecului [videoclip cu momentele importante, mai jos].

Rune jucase până acum pe tablourile principale de la US Open 2021 şi Australian Open 2022, pierzând de fiecare dată în primul tur.

Holger Rune a devenit astfel primul jucător danez care se califică în sferturile de finală ale unui turneu major şi la 19 ani, o lună şi o zi, al 4-lea cel mai tânăr jucător care se califică în sferturile Roland Garros:

Rafael Nadal (18 ani şi 11 luni) – în 2005
Novak Djokovic (19 ani şi 11 zile) – 2006
Carlos Alcaraz (19 ani şi 24 de zile) – 2022
Holger Rune (19 ani, o lună şi o zi) – 2022

Jannik Sinner (19 ani, o lună şi 17 zile) – 2020

În sferturile de finală, Holger Rune îl va întâlni pentru a 4-a oară în carieră – palmares direct: 0-3 (toate partidele s-au jucat pe zgură) – pe Casper Ruud (8) [8], care l-a eliminat astăzi pe Hubert Hurkacz (13) [12]: 6-2, 6-3, 3-6, 6-3 în 2h31′ [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos].

Jucătorul norvegian s-a calificat la rândul lui pentru prima dată în sferturile unui turneu de Grand Slam, cu toate că este membru al top 20 ATP din mai 2021, al top 10 din septembrie şi are în palmares 8 titluri ATP 250, după 11 finale, una dintre ele, la ATP Masters 1000, Miami 2022.