Iga Swiatek, victorie categorică pentru al doilea titlu cucerit la Roland Garros. Şirul victoriilor şi realizările

Iga Swiatek a câştigat al doilea titlu de Grand Slam al carierei – primul, tot la Roland Garros, ediţia 2020 – şi al 6-lea consecutiv în circuitul WTA, primele 5, tot anul acesta: la WTA 1000 Doha, Indian Wells, Miami, WTA 500 Stuttgart şi WTA 1000 Roma.
Jucătoarea născută pe 31 mai 2001 a ajuns la un total de 9 titluri câştigate în carieră, primele 3 la WTA 500 Adelaide şi WTA 1000 Roma 2021, Roland Garros 2020, aşadar 5 pe zgură şi 4 pe hard.
Dacă ne întoarcem şi mai mult în timp, ea a devenit campioană – între octombrie 2016 şi septembrie 2018 – de 7 ori şi în circuitul ITF, după tot atâtea finale disputate, astfel că singura finală pierdută în carieră a fost prima jucată în circuitul principal, la WTA 250 Lugano 2019.

În cele 9 finale câştigate, în care a întâlnit 6 jucătoare din top 10 WTA, nu a pierdut nici un set şi, în medie, doar 1,78 game-uri / set:

Credit Info: @JeuSet&Maths

Finala ediţiei Roland Garros 2022 s-a încheiat cu rezultatul:

Credit Foto: @rolandgarros

Iga Swiatek (1 WTA) [1] – Coco Gauff (23) [18] 6-1, 6-3 în 1h18′, după ce învingătoarea s-a grăbit, a atacat permanent şi a trecut uşor peste singura perioadă bună pe care a reuşit-o tânăra jucătoare americană la începutul setului al doilea, atunci când a convertit singura minge de break pe care a avut-o în meci şi a condus cu 2-0 [rezumatul video al partidei, mai jos].

Revenind la realizările Igăi, cele 6 titluri din 2022, pe care le menţionam mai sus, au fost obţinute după 35 de victorii consecutive şi a egalat-o în fruntea ierarhiei la acest capitol – începând cu anul 2000 – pe Venus Williams, care a câştigat 35 de meciuri în în primul an al perioadei.
La Roland
Garros a ajuns la un palmares victorii – înfrângeri 21-2 (optimi în 2019, sferturi în 2021), iar anul acesta, în circuit, la unul de 44-3.