Gabriela Ruse şi Marta Kostyuk joacă marţi în sferturi. Iga Swiatek la cota 32, dar după ce a pierdut un set

Dacă despre cele patru jucătoare calificate în sferturile de finală ale Roland Garros 2022, de pe jumătătea inferioară a tabloului, vorbeam marţi dimineaţă, despre primele două de pe cea superioară şi despre Jessica Pegula care a trecut de Irina Begu, ieri după-masă, cea de-a opta care s-a calificat în sferturi este liderul ierarhiei WTA, Iga Swiatek.

După ce în turul 3 (R32) câştigase fără să aibă o evoluţie la fel de convingătoare precum în partidele precedente, ieri, în optimile de finală (R16), a pierdut un set, ceea ce a ajuns, iată, să fie considerat un eveniment: 6-7(5), 6-0, 6-2 în 2h45′ cu Qinwen Zheng (74) [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos], cea care o învingea pe Simona în turul 2 (R64).
Pe ultimul îl pierduse în faţa Liudmilei Samsonova, în semifinalele WTA 500 Stuttgart, pe 23 aprilie.

Şi felul în care i-a scăpat Igăi acel prim set a fost desigur neobişnuit pentru nivelul de superioritate cu care ne-a obişnuit, căci a ratat trei mingi de set la 5-3 şi serviciul, alte două la 6-5, aflată la primire, iar în tie-break a pierdut cinci puncte de la 5-2.
A pierdut doar 8 puncte în setul al doilea, în timpul căruia jucătoarea chineză a cerut un time-out medical. La confernţa de presă a explicat că a avut şi o problemă la picior, dar că durerile abdominale au fost cele mai grave, acestea fiind cauzate de ciclul menstrual şi că uneori, pe teren, îşi doreşte să fie bărbat:

Cu toate acestea, Qinwen şi-a revenit într-o oarecare măsură şi în prima parte a decisivului a opus o rezistenţă semnificativă, la 1-2 ratând şi două mingi de re-break.

Iga Swiatek a câştigat a 32-a partidă la rând în circuit şi o egalează în ierarhia la acest capitol pe Justine Henin pe poziţia a 3-a:

35 de victorii – Venus Williams, ultima, în 2000
34 – Serena
Williams, 2013
32 – Justine
Henin, 2008
32 – Iga Swiatek, 2022

De asemenea, are acum un palmares 18-2 la Roland Garros şi se clasează astfel într-un top al jucătoarelor şi jucătorilor, după primele 20 de partide jucate aici, astfel: Nadal – 20 victorii din 20, Kodes, Borg, Court, Evert, Seles – 19 victorii, Courier şi Swiatek – 18.
Jan Kodes şi Margaret Court jucaseră aici şi înaintea Erei Open [sursă:@JeuSetMaths].

În al 3-lea sfert de finală pe care îl va disputa la Roland Garros, al 4-lea la un turneu major – a mai fost prezentă în semifinalele Australian Open, anul acesta – Iga o va întâlni pentru a 3-a oară în carieră pe Jessica Pegula (11) [11] – a 3-a jucătoare din SUA prezentă în sferturi – victoriile fiind până acum împărţite:

Credit Info: itftennis.com

Dar sferturile de pe jumătatea superioară se vor juca miercuri, astăzi (marţi) urmând să se dispute cele de pe jumătatea inferioară – primele două meciuri de pe arena Philippe Chatrier, începând cu ora 13.00 – dar şi partida din sferturile de finală ale probei de dublu:

Imagini din timpul partidei din optimi
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Marta Kostyuk (Ucraina, 66 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (84) – Madison Keys (503) / Taylor Townsend (1044), care a fost programată în meciul al doilea de pe arena Simonne Mathieu şi va începe cel mai devreme la ora 13.00: