Gabriela Ruse şi Marta Kostyuk, victorie preţioasă şi vor juca în sferturile de finală

Gabriela Ruse şi Marta Kostyuk au obţinut a treia victorie la Roland Garros 2022 şi s-au calificat în sferturile de finală.

Gabi şi Marta, după victorie şi în timpul partidei
Credit Foto Neal Trousdale pentru opentrenis.ro

Astăzi, în optimile de finală, au eliminat a doua echipă cotată printre capii de serie la acest turneu:

Marta Kostyuk (Ucraina, 66 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (84) – Catherine McNally (SUA, 19) / Shuai Zhang (China, 5) [4] 4-6, 6-3, 6-4 în 2h19′, după ce echipa româno-ucraineană a revenit în setul al doilea de la 0-2, iar în decisiv s-a desprins în ultimul joc, atunci când a reuşit unicul break din set.
Chiar dacă adversarele au jucat aici pentru prima dată împreună, locurile din clasament spun totul despre valorea lor de dubliste – au separat 16 titluri în palmares, obţinute alături de alte partenere – certificată şi prin finala de la US Open 2021, unde ambele au fost prezente, de părţi diferite ale fileului.

Gabi va juca astfel pentru a doua oară în sferturile de finală ale unui turneu major, după US Open 2021, atunci alături de Monica Niculescu.

Aici, Gabi şi Marta au acumulat până acum câte 430 de puncte WTA – jucătoarea noastră continuă să îşi îmbunătăţească cel mai bun loc al carierei, până în apropierea top 50 WTA – un premiu financiar comun în valoare de 79.500 € şi vor juca în sferturile de finală – pe al doilea sfert al tabloului – cu învingătoarele din partida Asia Muhammad (SUA, 38) / Ena Shibahara (Japonia, 8) [9] – Madison Keys (503) / Taylor Townsend (1044) (ambele SUA), care se dispută acum.