Giorgi a eliminat-o pe Sabalenka. Kudermetova, pentru prima dată în optimi la un turneu major. Situaţia pe al doilea sfert al tabloului. Ruse / Kostyuk joacă duminică în optimile de finală

Dacă despre jucătoarele calificate în optimile de finală pe primul sfert al tabloului Roland Garros 2022 am vorbit, pe al doilea, lucrurile au fost mai agitate în turul 3 (R32).

Optimile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography, @rolandgarros, Neal Trousdale / opentenis.ro

Şi aici s-a consemnat un abandon, Paula Badosa (4) [3] – din cauza unei accidentări la gamba dreaptă – în partida cu Veronika Kudermetova (29) [29], atunci când scorul era 6-3, 2-1 pentru jucătoarea născută la Kazan şi trecuse 1h23′ de la începutul partidei.

Acest rezultat îi este favorabil lui Anett Kontaveit care va urca pe locul 2 WTA săptămâna viitoare, doar dacă Jessica Pagulaviitoarea adversară a Irinei –  nu va deveni campioană.

Veronika Kudermertova (clasament maxim: 22 WTA / aprilie 2022, 25 de ani) s-a calificat astfel pentru prima dată în optimile de finală ale unui turneu de Grand Slam, unde o va întâlni pentru întâia oară în carieră pe Madison Keys (22) [22], care a eliminat o adversară mai bine clasată: 3-6, 6-1, 7-6[10-3] cu Elena Rybakina (16) [16], după un set decisiv fără break-uri, în care jucătoarea americană s-a desprins în tie-break la 6-0 şi apoi şi-a apărat avantajul.

Madison Keys (clasament maxim: 7 WTA / octombrie 2016, 27 de ani) s-a calificat pentru a 4-a oară în optimile Roland Garros – cel mai bun rezultat, semifinala din 2018 – şi pentru a 17-a oară în cele ale unui turneu major.

Pe a doua optime, Daria Kasatkina (20) [20] a eliminat-o – în singurul rezultat în care a respectat logica clasamentului pe acest sfert – pe Shelby Rogers (50): 6-3, 6-2 în 1h19′ şi jucătoarea născută la Toliatti (clasament maxim: 10 WTA / octombrie 2018, 25 de ani) s-a calificat pentru a doua oară în optimile Roland Garros – sferturi în 2018 – şi pentru a 4-a oară în cele ale unui turneu de Grand Slam.

Adversară îi va fi luni, Camila Giorgi (30) [28], care a trecut de Aryna Sabalenka (7) [7]: 4-6, 6-1, 6-0 în 1h42′ [videoclip cu momentele importante, la sfârşitul articolului], înclinând balanţa palmaresului direct la 2-1, prima victorie a italiencei fusese pe iarbă.

Camila Giorgi (clasament maxim: 26 WTA / octombrie 2018, 30 de ani) a obţinut astfel a 14-a victorie a carierei în faţa unei jucătoare din top 10 WTA [credit: wikipedia.org] şi s-a calificat pentru prima dată în optimile Roland Garros şi pentru a 4-a oară la un turneu major, cel mai bun rezultat: sferturi la Wimbledon 2018.

Astăzi (duminică) se dispută optimile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului, dar şi partida din optimile de finală ale probei de dublu:

Marta Kostyuk (Ucraina, 66 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (84) – Catherine McNally (SUA, 19) / Shuai Zhang (China, 5) [4]