Trevisan, a 9-a victorie consecutivă în circuit; aici nu a pierdut încă niciun set. Stephens, redivivus. Fernandez ameninţă din nou. Gauff, în sferturi pentru al doilea an la rând

Primele partide disputate în optimile de finală ale Roland Garros 2022 au fost cele de pe jumătatea inferioară a tabloului.

Pe al treilea sfert al tabloului, Martina Trevisan (59) revine în sferturile de finală ale Roland Garros, după ediţia 2020, acestea fiind şi singurele ei prezenţe printre ultimele 8 jucătoare la un turneu major. Ea a venit aici, după ce acum două săptămâni câştiga titlul la WTA 250 Rabat, aşadar este în cursul unei serii de 9 victorii consecutive.
Anul acesta s-a calificat în sferturi fără să piardă vreun set, dar şi fără să elimine vreun cap de serie în primele 4 partide, situaţie care se va schimba în următoarea partidă, atunci când o va întâlni, pentru prima dată în carieră, pe finalista US Open 2021, Leylah Fernandez (18) [17] şi ea la a doua prezenţă în sferturile de finală ale unui turneu major.

Pe al 4-lea sfert al tabloului, Coco Gauff (23) [18], revine la rândul ei în sferturile Roland Garros, după ediţia trecută, la fel, şi ea va juca pentru a doua oară în acestă fază la un turneu major.

Adversară îi va fi compatrioata ei, Sloane Stephens (64), cea care trecea de Sorana în turul 2 (R64) şi ieri a obţinut o victorie categorică în faţa unui alt cap de serie: 6-2, 6-0 în 1h3′ cu Jil Teichmann (24) [23].
Sloane a fost finalistă aici în 2018 – atunci când Simona câştiga primul titlu de Grand Slam al carierei – şi a mai jucat în sferturile ediţiei 2019. Ea a mai fost prezentă de 4 ori în această fază la celelalte 3 turnee majore: Australian Open – 2013 (semifinale), Wimbledon 2013, US Open 2017 (titlu) şi 2018.
Cele două jucătoare americane s-au mai întâlnit o dată, în turul 2 al US Open 2021, atunci când Sloane câştiga: 6-4, 6-2.

Astăzi (luni) se vor disputa optimile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului, inclusiv partida Irinei: